Hlavní navigace

Názor k článku ADSL: bude rychlejší a regulované? od Petr Souček - Rozdíl je v tom, že u všech služeb...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 4. 5. 2003 10:47

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Rozdíl je v tom, že u všech služeb kromě ADSL může provider agregaci a tím i koncovou rychlost ovlivnit, zatímco u současného ADSL ne, tam je agregace pevně daná RAO a nastavená pomocí CAR na směrovači v síti Českého Telecomu. Přesně, teď zřejmě z propagačních důvodů není, ale ve smlouvě je. Nevím o tom, že by se některému providerovi podařilo dohodnout jiné podmínky než jsou v RAO.

  Vždyť by to bylo i nelogické, jen se podívejte na ceny a na to, co z toho zbude providerovi, pár set korun, z kterých musí financovat billing, připojení k síti ČTc, hotline, takže co z toho zbude na konektivitu? Pokud se počítá s agregací 1:50, tak stačí zajistit v průměru 3.84 kbps na zákazníka, a to se snadno ufinancovat dá. Kdyby se ovšem za stejnou cenu měla garantovat konektivita 50x vyšší, bylo by to s penězi mnohem horší. A proto je také Profi dražší než Basic, protože má nižší agregaci. Je nesmysl po trabantovi chtít parametry dacie. Pro business se třeba v Holandsku používá agregace 1:10, 1:4 a 1:1 - 3 různě drahé cenové programy, pro domácnosti je levný program 1:25. Takže nazývat agregaci 1:20 "Profi" je trochu legrační.

  Proto se také provideři snaží získat přístup k bitovému toku a snaží se o propojení sítí, tím by získali možnost agregaci a tím koncovou rychlost pro zákazníka ovlivňovat. Zatím ale nikdo neví, jak to dopadne.

  S posledním odstavcem souhlasím - v případě, že ISP nemůže prakticky nijak ovlivnit rychlost pro konečného zákazníka, záleží pouze na tom, jací se u daného providera sejdou zákazníci připojení do stejného agregačního bodu.

  To, že se teď neagreguje považuji za medvědí službu zákazníkům, protože si zvykají na nerealistickou situaci, kdy za nízkou cenu získávají dražší službu a pak můžou být velmi nemile překvapeni.