Hlavní navigace

Názor k článku ADSL přes zpřístupnění? od Tom Tobula - Totiž stát vlastník je zastoupen v Český Telecom...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 10. 12. 2003 21:59

    Tom Tobula (neregistrovaný)
    Totiž stát vlastník je zastoupen v Český Telecom a.s. přes jiný úřad (buďto Min.hosp. nebo Fond nár.maj.), než v kterém působí ministr Mlynář. Regulace telekomunikačního trhu pak je v rukou ČTÚ, který myslím podléhá přímo vládě a není ani nijak zvlášť v pravomoci MIČR. Mlynář může působit na Telecom jen přes tlak na vládu (v níž je jeho strana menšinová) a potažmo přes vlastnickou linii (tudy ale nesmí narušovat práva ostatních akcionářů ČTc), anebo podáváním podnětů různým úřadům - např. ČTÚ, nebo ÚOHS.

    Spíše se kloním k názorům p. Nebeského. Totiž investoři, kteří by chtěli koupit Telecom, nejsou tak blbí, aby nepochopili, jaká je hodnota Telecomu, když by stát ztratil spoluvlastnický podíl a začal by skutečně regulovat. Takže doufání v to, že když se zatím nechá Telecom rýžovat, že se to promítne do ceny Telecomu, je poměrně lichá, protože buďto bude muset stát s prodejem ještě slíbit trvání prodloužených regulačních opatření, nebo cena bude malá, jako kdyby dereguloval dnes. Rozdíl je akorát ve vyrýžovaných penězích z nás, jejichž část se ovšem odvádí nejen státu, ale i akcionáři TelSource.

    V zájmu státu, chce-li Telecom dobře prodat, je, aby Telecom poskytoval tak dobré služby (vč. cena/(kvalita+výkon)), že o ně bude zájem i v konkurenčním prostředí. Pokud bude argumentovat takto, může stát i jako vlastník provádět poměrně razantní kroky k ozdravění Telecomu.