Hlavní navigace

Názor k článku Alenka v říši divů od pepak - Ta námitka hlavně vůbec nebere ohled na ekonomické...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 12. 2. 2008 21:12

  pepak (neregistrovaný)
  Ta námitka hlavně vůbec nebere ohled na ekonomické skutečnosti. Pak samozřejmě argumentuje výrobou aut a já nevím čeho ještě, co má ekonomické podmínky úplně jiné než "výroba" hudby, čímž jenom dokazuje, že namítající neví, o čem mluví a plácá blbosti.

  Vemte si třeba to auto: Jsou u něj nějaké fixní náklady (na vývoj a podobně), ale stěžejní část tvoří náklady variabilní (materiál, práce dělníků apod.). Za takové situace může mít docela dobrý smysl vyjít z těch variabilních nákladů a podle nich určit cenu.

  U hudby (a taky třeba software) je to úplně jinak. Variabilní náklady (ta trocha plastu, ze kterého se vyrobí CDčko, jeho vylisování, doprava do obchodu apod.) jsou prakticky zanedbatelné, naopak fixní náklady (vymyslet hudbu, vymyslet slova, celé to nahrát) jsou obrovské. Pokud chci z nákladů dojít k ceně, musím zákonitě vyjít z těch podstatných fixních nákladů; pokud vyjdu ze zanedbatelných variabilních nákladů, dojdu samozřejmě k úplné blbosti.

  Pokud byste chtěl příměr ze světa mimo "intelektuální zboží" typu hudby nebo software, zkuste třeba těžbu ropy. Tam jsou taky obrovské fixní náklady na začátku, zatímco variabilní (na jeden vytěžený barel) už jsou podstatně nižší (až relativně zanedbatelné). Asi by nikoho nenapadlo argumentovat, že "ropa by měla být zadarmo, protože jednou jsme zaplatili geologický výzkum a těžní zařízení a teď už to teče samo a zadarmo". Tak proč principielně tutéž argumentaci používat u hudby?