Hlavní navigace

Názor k článku Amazon nás vydírá, stěžují si velcí nakladatelé a chtějí k soudu od Kdosi - A.S. Pergill, co myslíte tím, že u e-knih...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 1. 6. 2014 12:58

  Kdosi (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  A.S. Pergill, co myslíte tím, že u e-knih je "vystavení ve webovém obchodu neskonale levnější"?
  Distributoři e-knih si od nakladatelů berou v podstatě stejná procenta, ať jde o e-knihu nebo o tištěnou knihu. A jsou i distributoři, kteří si klidně vezmou za e-knihu víc procent než je průměr u tištěné knihy. Takž z hlediska nakladatetů se cena e-knihy opravdu snižuje pouze o přímé náklady na tištěnou verzi a nikoli o náklady (nebo část nákladů) na distribuci.
  Vybudovat spolehlivý, funkční a bezpečný e-shop s e-knihami, který bude mít slušnou klientskou základnu a bude jí poskytovat přinejmenším standardní servis (různé platební možnosti apod.), stojí dost peněz nejen na rozběh, ale i na provoz. Do toho si většinou nemohou dovolit jít ani velcí nakladatelé, a tak stále využívají ty, kteří se specializují na prodej - distribuční firmy (zatímco nakladatelé se specializují na vydávání knih).
  Nářky na ceny e-knih, podle mě, nesměřují na správná místa, měly by směřovat spíš na distributory.
  Nakladatelům většinou zůstávají z ceny e-knih jen jednotky procent. Nakladatelé jsou totiž ti, kteří jsou v řetězci příjmů z prodaných e-knih až na posledním místě a buď na ně něco málo zbyde nebo taky nezbyde a musejí titul dotovat. Z prodeje (a přípravy) e-knih mají od nakladatelů příjmy jisté: stát (DPH), distributoři (vysoký rabat), autoři (licenční poplatky), redaktoři (e-kniha musí projít další korekturou) a ti, kteří vyrábějí "obálku" (většinou licenční poplatky plus převod na použitelný obrázek) a soubory s e-knihami - těm všem se musí zaplatit. Nakladatelé nemají jistého nic - buď se jim náklady vrátí nebo nevrátí, zisk je nejistý, sporadický a když už je, pak je minimální.
  Pokud myslíte, že by se prodej e-knih dal řešit pomocí nějakého volně šířeného e-shopu, pak technicky ano. Ve skutečnosti je to ale nereálné, protože takové e-shopy neobsahují, pokud vím, systém pro personifikaci stahovaných souborů. Důsledkem by bylo pár prodaných licencí e-knih, které by byly obratem nelegálně šířené na internetu. Soudný nakladatel do ničeho takového nepůjde. Ani nemůže, protože jej zpravidla autorské smlouvy zavazují chránit práva z poskytnuté licence.
  Myslíte-li tím, že by autoři předávali svá díla rovnou distributorům, kteří by je vydávali, pak se obávám, že ani tohle není cestou, která by vedla ke snížení cen e-knih. Distributoři by si museli vybudovat nakladatelské zázemí a platit jej, což by si zaúčtovali do cen a byli bychom s cenami opět tam, kde jsme teď.
  Myslím, že jedinou cestou (kromě žádoucího snížení DPH na 5 %), jak zlevnit e-knihy, je snížení nákladů na distribuci, avšak nikoli vynecháním distribučních firem, ale snížením jejich přehnaných rabatů na úroveň, jež by odrážela skutečné náklady a přimeřený zisk.
  Distribuční firmy se specializují na prodej a to je pro nakladatele i zákazníky dobře. Nakladatelé se mohou soustředit na svou hlavní činnost - vydávání knih. A zákazníci si mohou na jednom místě koupit tituly od různých nakladatelů, což je pohodlnější než obrážet víc různých nakladatelských e-shopů. Podle mě by ceny e-knih mohly jít dolu o nějakých 15 až 20 %, možná až 25 %, pokud by se zkombinovalo snížení DPH a snížení distribučních rabatů na reálnou úroveň. Nakladatelé už, podle mě, ke snížení ceny nemají čím přispět.