Hlavní navigace

Názor k článku Antiteroristický zákon USA zavádí šmírování bez omezení od Vladimír Stwora - V senátu prošel zákon v poměru 96:1, nikoliv...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 10. 2001 16:10

  Vladimír Stwora (neregistrovaný)

  V senátu prošel zákon v poměru 96:1, nikoliv 36:1, jak je uvedeno v článku. Jediným hlasem proti, byl senátor Russ Feingold (Wisconsin). Ten ale nebyl proti celému zákonu, pouze chtěl přidat čtyři doplňky:

  • Policie stále může v rámci svého šetření libovolně odposlouchávat kterýkoliv telefon, jehož podezřelá osoba použije. Senátor Feingold pouze žádá, aby nebyli odposloucháváni jiní lidé, používající stejný telefonní aparát.
  • Mělo by být zaručeno, že citlivé osobní údaje, např. zdravotní nebo vzdělávací záznamy, budou podléhat zvláštnímu zacházení. Policie musí přesvědčit soudce, že jejich prohlížení je nutné.
  • Přidat ustanovení, že policie musí sdělit podezřelé osobě, že v její nepřítomnosti byl dům nebo byt prohledán. Tzv. tajná prohlídka je součástí ustanovení v novém zákoně. Oddělení legislativy Bílého domu se pokouší už od roku 1999 zavést toto opatření, zatím bezvýsledně.
  • Univerzity, knihovny a zaměstnavatelé mohou šmírovat pouze ty zaměstnance, u kterých existuje důvodné podezření, že používají svůj počítač neoprávněně. USA Act totiž umožňuje šmírovat kohokoliv bez důvodného podezření.

  Konečně jsem pochopil, proč se říká Good bless America. Ona to totiž potřebuje. Jí už pomůže jenom pánbuh.