Hlavní navigace

Názor k článku Antiteroristický zákon USA zavádí šmírování bez omezení od Tomáš Kapler - osobně mi nevadí "šmírování" které mi může přinášet...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 10. 2001 17:31

  Tomáš Kapler (neregistrovaný)
  osobně mi nevadí "šmírování" které mi může přinášet výhody a neklade mi klacky pod nohy.
  Dovedu si např. představit, že bychom všichni dostali místo občanských karet a pasů elektronickou kartu, kde by byly některé údaje (fotka, jméno) vytištěny a všechny údaje + otisky prstů, DNA a další elektronicky přímo na kartě + originál v nějakém centru.
  Karta by rovnou sloužila i jako platební (nějaký standard) komunikující s jakoukoliv bankou.
  Existovalo by několik druhů čteček podle úrovně co mohou povolit ukázat podle oprávnění, takže zatímco policista by mohl vidět vše krom lékařských údajů, lékař jen lékařské údaje, banka jen jméno a adresu a šlo by to použít i pro otvírání dveří, kde by se dali použít otisky + číslo karty.
  Tohle by v podstatě velmi omezilo svobody - každý by byl hlídán, kdokoliv by chtěl vstoupit legálně na naše území by musel mít takovouto kartu (krátkodobá platnost pro cizince), bez ní by nešlo udělat spoustu věcí, třeba i zaplatit větší částky v hotovosti.
  Na druhou stranu by mi to přineslo spoustu výhod - kdykoliv by nějaký pachatel zanechal DNA či otisk, hned by se to vědělo, i kdyby ještě nebyl trestaný. Když by se mi něco stalo, hned by věděli kdo jsem, případně jestli jsem na něco alergický atd. Kdybych změnil doktora, měl bych sebou veškerou lékařskou dokumentaci. Stát by ušetřil spoustu na lékařské péči atd, protože by měl dokonalý a okamžitý přehled a tak by nebylo možné aby někdo třeba obcházel doktory a od každého si bral nové léky.
  Samozřejmě by to muselo být zabezpečené proti neoprávněnému použití, ale na to jsou již nyní velmi dobré prostředky.
  Sloužilo by možná i jako token pro elektronický podpis, pro telefonování - cokoliv, možnosti jsou dnes skoro neomezené.
  Ale aby mi někdo legálně šel do bytu celý mi ho rozbordelil, nebo abi mi mohl kdykoliv kdokoliv číst jakoukoliv komunikaci, včetně třeba mých hesel do banky atd. to je moc a opravdu je to něco co podle mě nemá obdoby. I za komunistů na to byla určitá pravidla, tady ale nejsou. Kdyby to bylo v čechách vím o mnoha bodech ústavy, kterým by něco takového odporovalo a okamžitě bych podal stížnost ústavnímu soudu.
  Problém je jak se bude toto dotýkat zahraničí. Např. co když já něco pošlu zde v čechách, ale kvůli výpadku nějaké místní linky bude trafic směrován přes ameriku. Mohou mě odposlouchávat když nejsem jejich občan? Myslím, že by se měl okolní svět zamyslet, zdali není zasahováno do jeho svobod a zejména do mezinárodní základní listiny práv a svobod, která se až doteď v Americe (skoro) dodržovala.