Hlavní navigace

Názor k článku Apple a Adobe: desetiletá válka je ve fázi bitvy o mobilní platformu od Miloslav Ponkrác - Dám příklad. Budu si chtít napsat vlastní generátor...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 19. 4. 2010 15:08

  Miloslav Ponkrác
  Dám příklad. Budu si chtít napsat vlastní generátor Javovských appletů. Stáhnu dokumentaci, napíšu, neřeším žádné právní kličky.

  Budu si chtít udělat vlastní jazyk nad .NETem, totéž.

  A teď přicházíme k Flashi. Budu chtít udělat totéž. Stáhnu dokumentaci. Ona existuje, ale už začínají problémy. Nakládání s dokuemntací je licenčně omezeno. Například pokud dokument o Flash formátu pošlu svému spoluvývojáři, už jsem porušil licenci.

  Před časem dokonce bylo využívání dokumentace Flash tak restriktivní, že to byla otročina. Například kdo nakouknul do dokumentace, nesměl už nikdy dělat a vyvíjet cokoli s Flashem jinak než originál Adobe. Jediná možnost byla generovat výstup programů jako Flash, ale udělat třeba IDE už bylo porušením licence. Teprve nedávno byla pravidla zmírněna.

  Tedy shrnuto: Dodnes není formát Flashe ani další věci volné. Vývojáři třetích stran, kteří by chtěli integrovat Flash pomocí dokumentace mají stále omezení.

  Java žádná taková omezení nemá například.

  Ostatně Adobe se takto chová všude. Například když někdo chtěl udělat (zdarma) import/export do Corelu dostal od právníků varování, že se budou soudit. Já to zcela chápu, ale právě proto by bylo dobré, aby Flash a podobné zmizel z hlavních standardů. Bude to jedině dobře.