Hlavní navigace

Astra vysílá s HDR. Máme pro vás snímky z televizoru Philips 43PUS6561

Autor: Michal Bezouška
Bohumil Herwig

UVNITŘ GALERIE – Jak jsme vás už informovali, společnost SES spustila zkušební vysílání 4K kanálu s HDR. Vyzkoušet si ho ale můžete i přes USB.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

O technologii HDR, tedy High Dynamic Range, se tvrdí, že je přelomová a důležitější než rozlišení Ultra HD. První dva testy v domácích podmínkách mám za sebou a kloním se k tomu, že tento názor má něco do sebe. Obraz je jasnější a zřetelnější v detailech, a to jak světlých, tak tmavých, a jednoduše řečeno namísto „černochů v tunelu“ vidíte detail.

Pokud je tedy vše uděláno tak, jak má být.

Ti, kdo zachytí družici Astra 19,2 °E a mají televizor, který tuto technologii podporuje, si podle níže uvedených parametrů mohou testovací kanál naladit (pokud se nenaladil automaticky) a usoudit tak sami, zda nabízí realističtější prožitek, či nikoli. Nicméně pokud jsem to správně pochopil, vysílací parametry HDR (přesněji řečeno použitá technologie) se budou v čase měnit tak, aby se vyzkoušelo co nejvíce systémů. Jednotný standard zatím chybí.

K TÉMATU: SES odstartoval kanál s HDR. Předváděn byl na OLED televizoru LG E6 4K

Netflix přichází s filmy a seriály s technologií HDR

LG Signature OLED (LG OLED65G6V) s ověřenou podporou HDR

HDR představuje podstatné zlepšení pro satelitní Ultra HD televizi. Jelikož průmysl a operátoři nyní čelí výzvě standardizace a testování nepřeberného množství technologických kandidátů, máme v úmyslu tento proces podporovat s naším testovacím kanálem. Zároveň jsme začali s implementací příslušných HDR technologií v našem mnichovském odbavovacím pracovišti pro televizní signál, říká ke spuštění testu Thomas Wrede, viceprezident pro přijímací systémy skupiny SES.

Technické parametry pro naladění jsou následující: Astra 19,2 °E, frek. 10,714 GHz, pol. H, SR 23500, FEC 3/4, DVB-S2/8PSK, FTA.

Vysílá se volně, a to 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Kompatibilní obsah se vám většinou sám ohlásí nápisem „HDR“, ale pamatujte, že u každého televizoru je to jiné a některé to zjevně zatím neohlašují vůbec. Philips 43PUS6561, na kterém jsou snímky v galerii foceny, zobrazí slova „HDR signál“.

Diners Vánoce2019

V galerii se pak můžete podívat na konkrétní režimy HDR u zmiňovaného televizoru, který bude ke koupi s funkční podporou této technologie, podle zpráv z TP Vision, někdy na začátku, resp. v průběhu července.

Ti, kteří nepřijímají satelitní vysílání, avšak mají televizor kompatibilní s technologií HDR, si mohou funkci vyzkoušet prostřednictvím opět kompatibilního obsahu promítnutého přes rozhraní USB (doporučeno je rozhodně USB 3.0). Ke stažení už je leckde, pokud ho nenajdete, klidně se ozvěte.