Hlavní navigace

Názor k článku Banky musí pochopit nový svět. Jinak jim byznys ukradne #fintech od Filip Jirsák - Systém částečných rezerv je jenom „turbo“ verze jakékoli...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 2. 2016 7:05

    Filip Jirsák

    Systém částečných rezerv je jenom „turbo“ verze jakékoli měny. Princip je pořád stejný – je to slib, že dané „peníze“ v budoucnosti snadno s někým směníte za jinou hodnotu. Platí to úplně stejně pro peníze v bance, hotovost, BitCoin nebo zlato. Pro všechny druhy měn také platí, že když ji lidé začnou hromadně vyměňovat za jiné hodnoty, hodnota té měny začne padat, a tím pádem nemohou všichni dostat tu hodnotu, kterou očekávali. Jediný rozdíl je v tom, jak stabilní je ta která měna – z těch jmenovaných jsou peníze i zlato poměrně dost stabilní, BitCoin je velmi nestabilní.

    Z hlediska jistoty, jakou máte právě teď v ruce hodnotu, je samozřejmě lepší výměnný obchod. Akorát že ten je pro lidi a společnost jako takovou ještě podstatně méně vhodný, než používání měny. Pak je tu ještě možnost úplně se obejít bez obchodu, to také zatím nefunguje. A čtvrtou možnost momentálně neznáme. Takže používání měny je možná ne úplně vhodné, ale pořád je to zdaleka nejlepší způsob.