Hlavní navigace

Názor k článku Banky musí pochopit nový svět. Jinak jim byznys ukradne #fintech od A.S. Pergill - 1. Obávám se, že neznámých ostrovů, které by...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 2. 2016 14:46

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  1. Obávám se, že neznámých ostrovů, které by nebyly něčím státním územím (tj. nebyla by tam daňová povinnost), už mnoho není (pokud vůbec), takže představa o přesunu na nějaké takové území je ve stylu "z čističe bot milionářem", respektive ještě o pár řádů méně pravděpodobná.
  Otrok měl daleko větší pravděpodobnost úspěšného útěku než my na odchod někam, kde by neexistovaly daně a podobné poplatky.
  To už je reálnější přesun do nějakého "daňového ráje", který má ovšem také své mouchy.

  2. Původní spor byl o tom, zda je nucená práce ekvivalentní nucenému odevzdávání peněz, já tvrdím, že ano, někteří diskutující mají představu, že nikoli.

  3. Faktem je, že "den daňové svobody" se stále více pohybuje směrem ke konci roku, tj. že jsme vykořisťováni státem rovněž stále více, aniž by se nějak výrazně zlepšovaly služby, které nám stát poskytuje.

  4. A faktem také je, že např. po mariatereziánských reformách, stanovujících maximální objem roboty, lidé "na vrchnost" dávali svou prací méně, než my svými penězi. Stejně tak tomu bylo za feudalismu někdy do husitských válek (které mj. reflektovaly i zvyšování povinností pro poddané). Zcela jistě byla období z tohoto pohledu (poměr práce na sebe a na "vrchnost") i horší, ale směřujeme spíše k nim, než k těm lepším.