Hlavní navigace

Názor k článku Jsou bitcoiny peníze, nebo věc? Zásadní rozdíl z pohledu DPH od dino - Výborně, s tím už se dá pracovat, popravdě...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 8. 2015 14:29

  dino

  Výborně, s tím už se dá pracovat, popravdě jsem čekal, že půjde o záruky. No a teď přichází otázka, může něco měnou být, pak chvíli nebýt, pak zase být... Nebo jinak, je součástí toho, že je něco měnou, i záruka, že jí to bude i zítra? Totiž, na co narážím, na měnové reformy (třeba ta u nás roku 1953) či hyperinflaci (pěkný seznam zde http://www.investicniweb.cz/2014/5/1/9-historickych-epizod-hyperinflace/).

  Ať už v těchto případech měna měnou zůstává či ne, poněkud to nabourává myšlenku, že měna poskytuje záruku. Tedy ona ji poskytuje, ovšem v klidných časech, když jde do tuhého a záruky by se opravdu hodily, tak mohou náhle zmizet (či dokonce může přijít "negativní záruka").

  Ale dobře, dejme tomu, že za měnou nějaká instituce v obecném smyslu stojí. Pak za bitcoinem stojí komunita jeho uživatelů (a pak by přívlastek virtuální odrážel virtuálnost oné instituce), jejíž výpočetní výkon dává určité záruky, pokud mám nějaké bitcoiny vytištěné na papírku u sebe v trezoru, tak se s nimi v budoucnu můžu vrátit do této komunity a měl-li jsem jeden bitcoin, pořád mám jeden bitcoin a nikdo to nemůže popřít. Stejně tak mám záruku, že se na trhu neobjeví falešné bitcoiny.

  Tím rozporuji Vaše tvrzení, že bitcoin nemá ochranu. Má, spočívá v kombinaci výpočetního výkonu komunity a matematice.

  Ale abych to nějak shrnul, ono je snadné vyloučit bitcoin z pojmu měna, pokud zůstaneme u abstraktní představy měny, u jejího ideálního představitele. Když se ale podíváme na historii toho, co měnami nazýváme, přijde mi dost obtížné tvrdit "měna se vyznačuje tím a tím".