Hlavní navigace

Bitcoiny? Vidím jen nějaké shluky čísel a písmen. Fuka má za sebou první soud

22. 10. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Isifa
Soud s publicistou Františkem Fukou ohledně podvodu při prodeji bitcoinů byl odročen na únor. Před soudkyní s příznačným příjmením Kloudová se starý svět setkal s tím novým.

Chodbami soudního monstrkomplexu v pražských Míčánkách se v úterý před půl třetí odpoledne začínají trousit novináři a mezi stovkami očíslovaných dveří hledají soudní síň, kde za chvíli na lavici obžalovaných usedne publicista a propagátor bitcoinu František Fuka.

Kde jsou mé léky

Přes internet prodal bitcoiny, se kterými obchoduje už delší dobu. Za několik měsíců se mu ovšem ozval člověk se stejným jménem jako kupec. A že stále nedostal léky, za které mu poslal 2200 korun.

Překvapený Fuka se mu snažil vysvětlit, že peníze z jeho účtu dostal, ovšem nikoliv za léky, ale za bitcoiny, které již dávno odeslal. Fanouška alternativní internetové medicíny ale vysvětelní neuspokojilo a spor o vrácení peněz tak nakonec doputoval až k soudu. “Můj klient poslal na účet pana Fuky peníze, nic za ně nedostal, a proto žádá o jejich vrácení,” říká před soudní síní advokát poškozeného Adam Zítek.

To už ale soudkyně zve hlouček diskutujících do nevelké soudní síně, kde se za několik desítek minut střetne starý svět s novým. Starý, ztělesněný osobou advokáta poškozeného (samotný poškozený se ze zdravotních důvodů omluvil), a nový v podobě obchodníka s bitcoiny Fukou. Soudit tyto dva až příliš rozdílné světy si za úkol bere soudkyně s internetově příznačným jménem Lenka Kloudová.

Člověk uprostřed

Nejdříve ale malá odbočka k meritu celé věci. Fuka na svou obhajobu popisuje situaci, která je ve světě bitcoinu častá, jde o tzv. man-in-the-middle podvod. Provede se tak, že podvodník kontaktuje prodejce bitcoinů a dohodne si s ním nákup digitální měny. Vydává se za jiného reálného člověka, se kterým zároveň komunikuje o jiné věci, v tomto případě o prodeji léků. 

Zájemce o léky přesvědčí, aby mu na účet poslal peníze, ve skutečnosti mu ale pošle číslo účtu prodejce bitcoinů, v našem případě Fuky. Ten obdrží peníze a na adresu bitcoinové peněženky podvodníka posílá bitcoiny v hodnotě sumy, která mu přišla na účet. Podvodník získá bitcoiny, Fuka získá peníze, ale zájemce o léky přijde zkrátka.

Soudkyně, překvapená zájmem veřejnosti, se snaží přítomné usadit a zahajuje slyšení. V úvodu otevřeně přiznává, že jí problematika bitcoinů příliš neříká a je to poprvé, kdy řeší spor s touto tématikou. Obě strany sporu proto vyzývá, aby ji neváhaly přerušovat a vysvětlovaly nuance spojené s obchodem v čistě digitálním světě. 

Navzdory tomu, že oproti poučené veřejnosti v síni soudkyně evidentně netuší, jak bitcoin funguje, hledání spravedlnosti se chápe se sympatickou lehkostí a ráciem, a snaží se z obou stran získat přesvědčivé důkazy o jejich chování.

Tajemná Romana Pa

Žalovaná strana vykládá svou verzi o objednaných lécích, odeslaných peněžích a nulovém výsledku. Soudkyně se tedy snaží dopátrat nějaké objednávky nebo dohody mezi Fukou a poškozeným. 

Ovšem vychází najevo, že poškozený nákup medikamentů řešil se třetí stranou, komunikující z e-mailu romana.pa1983@seznam.cz. Z tohoto e-mailu též poškozený dostal instrukce zaplatit peníze na Fukův účet.

Tuto mailovou komunikaci ovšem žalobce nedodal a soudkyně mu naznačuje, že z jejího pohledu se jedná o klíčový důkaz. Je jasné, že se bude odročovat. “Nepovažoval jsem to za důležité. Pro mě je důležité, že klient poslal peníze žalovanému a nic za ně nedostal,” trvá na svém advokát Zítek. Rozdíly ve světech začínají plasticky vystupovat na povrch.

Shluky čísel

Pak přichází na řadu verze protistrany. Fukův advokát se snaží srozumitelnou řečí vysvětlovat, jak se prodávají bitcoiny, co je bitcoinová peněženka a jak se výše popsaný podvod provádí. Že strany nemluví stejnou řečí, se nejvíce ukazuje ve chvíli, kdy Fukův právník předkládá soudu důkaz o provedení transakce z blockchainu. 

“Vidím jen nějaké shluky čísel a písmen. Není to důkaz vůbec o ničem. Průměrně internetově schopný člověk by to zvládl za pět minut,” reaguje advokát Zítek. „Takže je to falzum?“ ptá se soudkyně. „Jen upozorňuji, že je to možné,“ dostává se jí odpovědi od právníka.

Pro uživatele bitcoinu je výpis z blockchainu s číslem bitcoinové peněženky příjemce a odesílatele nezvratným důkazem, pro laika je to ovšem poněkud tvrdší oříšek. Bitcoinové peněženky z principu nejsou spojené s reálnou identitou svých uživatelů. A to viditelně znervózňuje i paní soudkyni. Je zřejmé, že přelíčení dospělo do bodu, který bude důležitý pro budoucí spory o ukradené bitcoiny nebo podvedené internetové nákupčí.

Mimochodem: je to další argument proto, aby prodejci bitcoinů po svých zákaznících vyžadovali při placení uvádět do zprávy pro příjemce informaci o tom, že se jedná o platbu za bitcoiny a číslo své peněženky, což je dnes už praxe většiny online směnáren.

Při sporech jako je ten Fukův má pak prodejce informaci o tom, za co peníze jsou a jakou adresu má peněženka kupce. Podvodník si pak nemůže nechat poslat bitcoiny do své peněženky. “No ano. Taky to teď už vyžaduji. Ale tohle se stalo v únoru,” potvrzuje po přelíčení Fuka. 

Vysvětlete Romanu a shluky

Spor o to, zda je výpis z blockchainu shlukem čísel nebo důkazem o platbě, už pak stranám sporu nedává prostor pro společnou řeč. Žalující strana opakovaně odmítá návrh Fukova právníka o smír v podobě zaplacení poloviny škody každé ze stran.

BRANDstorming tip2

První přelíčení je u konce. Advokát Zítek dostává za úkol předložit důkaz, že si jeho klient objednal léky u Fuky, nikoli u Romany Pa. A Fukův advokát Petr Kočí má do příště soudkyni vysvětlit, jak se to má s těmi shluky čísel a potvrzováním transakcí. 

Při příštím slyšení soudkyně trvá na přítomnosti poškozeného a podle dodaných důkazů obou stran je připravena dát průchod spravedlnosti. Na to si ale budeme muset počkat do začátku února.

Autor článku

Autor je nezávislý publicista se slabostí pro digitální světy. Najdete ho na Twitteru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).