Hlavní navigace

Názor k článku Týdeník Respekt spustil nový web a začíná předem moderovat diskuse od dino - Co si představujete pod "psát pravdivě a nezaujatě"?...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 7. 2015 12:17

    dino

    Co si představujete pod "psát pravdivě a nezaujatě"? Totiž, budeme-li se pídit po "objektivním zpravodajství", dostaneme se k takovým věcem, jako že se toho ve světě (a vlastně i u nás) děje tolik, že není možno informovat o všem, takže je třeba si nějak vybrat, o čem psát (a jak toto provést nezaujatě?), že prakticky každé slovo má jisté konotace, takže je třeba každé pečlivě uvážit a v případě několika synonym zvolit jedno konkrétní (jak toto provést nezaujatě?), že každý jedinec hraje zároveň několik sociálních rolí a to, kterou zvolíme při popisu aktéra konkrétní události (muž/muslim/chu­dý/černý/přís­lušník konkrétní organizace versus žena/křesťanka/bo­hatá/bílá/přís­lušnice jiné organizace), určuje "pravdu zprávy o události", přičemž nemusí být zřejmé, nakolik se kryje s "objektivní pravdou události samotné".

    Nebo stručněji, souhlasím, že "Respekt a podobní" nepíší pravdivě a nezaujatě, ovšem v diskusích to není o nic lepší, jen je ta zaujatost "v opačném gardu". Pokud by někdo opravdu toužil po nezaujatosti (přičemž je otázkou, proč by to vůbec měl někdo chtít), musel by hledat mezi či lépe nad obojím.