Hlavní navigace

Názor k článku Týdeník Respekt spustil nový web a začíná předem moderovat diskuse od Filip Jirsák - Ne, podstatou diskuse je to, aby se dospělo...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 7. 2015 7:17

    Filip Jirsák

    Ne, podstatou diskuse je to, aby se dospělo k jednomu východisku, které bude pravdivější, než to, s čím do diskuse jednotliví účastníci vstupovali. Na počtu příspěvků opravdu nezáleží (nejprve jste množství obhajoval, pak jste napsal, že je to hloupost, a teď už ho zase obhajujete - jako způsob, jak rozmnožit počet příspěvků, je to dobré, ale v diskusi je to k ničemu). Když budou lidé diskutovat o tom, kolik je 2+2, je ideální výsledek diskuse, když dojdou k tomu, že jsou to 4, a budou vědět proč a umět to spočítat i pro jiné hodnoty. Diskusní příspěvky o tom, že by to také mohlo být 456723 nebo -15,3 sice rozšíří široké rozpětí názorů, diskusi to ale nijak neprospěje.

    Kritérií pro rozlišení přínosných názorů může být spousta. Třeba že je to názor k tématu, bere v úvahu to, co již bylo řečeno, a je obhajován argumenty, které nebyly dávno vyvráceny.

    Jinak na webu Respektu nevidím diskuse, vidím tam komentáře k článku. Jednak provozovatel webu není povinen mít tam diskusi a komentáře k článku dávají mnohem větší smysl, než webová diskuse. A už vůbec nevidím důvod, aby pod články byly nějaké názory. To, že se někomu udělal názor, mne nezajímá. Aby tím názorem mohl konkurovat článku, musel by být i podobně propracovaný, tj. byl by podobně rozsáhlý - kolik takových komentářů jste někdy na webu našel? A není pak lepší to poslat redakci jako článek? Jediný "smysl" názorů pod články je dozvědět se, že někdo má jiný názor - to ale vím i bez toho komentáře.