Češi posílají desítky milionů třem vývojářům z Googlu tvořícím budoucnost kvantových počítačů

11. 10. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

BEIT
Autor: BEIT
BEIT
Tensor Ventures investuje další milion dolarů do už třetího zahraničního kvantového startupu. Zformovali ho Poláci z krakovského vývoje Googlu.

Český deeptechový investiční fond Tensor Ventures posílá peníze do už třetího zahraničního startupu zaměřeného na kvantové počítače. Třemi Poláky založená a ve Spojených státech sídlící firma BEIT od „Tensorů“ získala milion dolarů, přes 23 milionů korun. Jde o součást investičního kola ve výši tří milionů dolarů.

Kvantovým aktivitám Tensor Ventures jsme se na Lupě věnovali v nedávném článku. Fond je v podstatě jediným komerčním subjektem u nás, který se kvantovým počítačům vážněji věnuje. Česko představuje bílé místo na evropské mapě kvantových startupů. Zatím zde žádné nemáme, i když obor jde rychle dopředu a tečou do něj velké peníze, a to jak od investorů rizikového kapitálu, tak od firem typu Google, Microsoft, IBM nebo Honeywell.

Tensoři nejdříve investovali milion dolarů do americké firmy QC82 vyvíjející kvantový čip pracující při pokojové teplotě. Češi museli projít screeningem americké vlády, která se o quantum velmi zajímá a obor považuje za strategický. Do QC82 vložila prostředky i DARPA, agentura amerického ministerstva obrany.

Druhou investicí je německý firma Quantagonia, jejíž technologie dokáže rozdělovat výpočty mezi klasické a kvantové počítače. Spoluinvestorem je také slavný Fraunhofer Institut.

Googleři z Polska pro budoucnost Evropy

BEIT je třetí zajímavý projekt. Startup založili tři kolegové z polské pobočky Googlu. Paula Mazurek v Krakově vedla divizi pro firemní zákazníky, Wojciech Burkot tam šéfoval softwarovým inženýrům, mezi nimiž byl i třetí spoluzakladatel Witold Jarnicki. BEIT má centrály v Krakově a Kanadě.

Evropa nesmí znovu zaspat. Češi se s USA či Fraunhoferem pustili do populárních kvantových investic Přečtěte si také:

Evropa nesmí znovu zaspat. Češi se s USA či Fraunhoferem pustili do populárních kvantových investic

Poláci kromě prvního rizikového kapitálu získali několik evropských grantů v celkové výši sedmi milionů dolarů. Evropská unie rovněž považuje kvantové počítače za klíčové. I díky tomu se nakoupí několik kvantových počítačů, jeden získá i národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě.

Kvantové technologie nově patří mezi ty, které chce EU chránit proti možným transferům nejenom do Číny. Je důležité, aby Evropě v tomto ohledu opět neujel vlak jako v jiných technologiích. Česko aktuálně píše kvantovou strategii, vláda na to najala zmocněnce.

Kvantové algoritmy i pro nekvantové stroje

Polské trio vyvíjí algoritmy vhodné pro kvantové počítání, má na to i zaregistrované patenty. „Naše algoritmy mohou zásadně pomoci kvantovým počítačům zvýšit rychlost stejně jako jejich stabilitu. Díky tomu budou moci být využívány v praxi mnohem více a pomáhat v úlohách, na které dnešní počítače svým výkonem jednoduše nestačí,“ naznačila Mazurek.

„Výhodou BEIT je silný tým, jehož jádro se skládá z fyziků a matematiků. I ti mladší mají vynikající výsledky z různých hackathonů na kvantové algoritmy,“ popsal Michal Křelina, který jako odborník na kvantové technologie například pracuje pro evropskou vesmírnou agenturu EUSPA, publikuje Qubity a působí jako poradce Tensor Ventures.

„BEIT nedělá optimalizace nebo strojové učení. Jejich práce je výsledkem abstraktnějšího přístupu na úrovni matematických operátorů. Například pro vyhledávací algoritmus (tzv. Groverův algoritmus) potřebují méně kvantových operací, celé je to tedy rychlejší a poběží to na méně dokonalých kvantových strojích,“ navázal Křelina.

„Nicméně výše popsané bude opravdu zajímavé, až kvantové počítače více dospějí. Proto se v BEIT zabývají i kvantově inspirovanými řešeními, která běží na klasických počítačích, a tedy mohou přinést nějaký zisk před tím, než tu kvantové počítače budou,“ dodal.

CIF25 SE debata

Polský startup už má třeba dostupný vlastní QUBO solver na cloudu Amazon Web Services. Jde o software řešící určitý typ optimalizačních úloh. V porovnání s konkurencí má dobré výsledky a první zákazníky.

Firma se nezaměřuje na konkrétní typ qubitů a spolupracuje s různými producenty kvantových počítačů. BEIT své algoritmy testuje s IBM, Honeywellem nebo Noisy Intermediate Scale Quantum Systems. Matematické přístupy se rovněž aplikují na simulace v oblasti chemie, tedy simulace molekul.

Velký úspěch, v Ostravě poběží evropský kvantový počítač. Česko vede projekt několika států Přečtěte si také:

Velký úspěch, v Ostravě poběží evropský kvantový počítač. Česko vede projekt několika států

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).