Hlavní navigace

Názor k článku Čeká nás revoluce v elektronizaci jménem eIDAS. Co všechno se změní? od Filip Jirsák - Bavíme se o vydávání certifikátů pro elektronický podpis,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 7. 10. 2013 15:09

    Filip Jirsák

    Bavíme se o vydávání certifikátů pro elektronický podpis, že? Takže nějaké kartičky s čipem jsou nepodstatné (ostatně, privátní klíč vůbec nemusím mít na čipové kartě), podstatné je bezpečné zacházení s privátním klíčem certifikační autority. A to nezařídíte za pár korun, jak se tváříte. Nebo – pokud to umíte – nic vám nebrání založit si vlastní CA a nízkými cenami rozdrtit konkurenci.

    Elektronický podpis není totéž. Že nemají podepsat každý papír, co jim někdo podstrčí, to se lidé učí už od ZŠ. A vědí, jak s takovým podpisem zacházet. Elektronický podpis je pro takové lidi něco úplně jiného. Občanku s čipem a PIN klidně dá někomu cizímu, protože k tomu nemá žádný vztah, neví co to je, tak proč by se o to měl starat? Nemám nic proti tomu, ať je čipová karta povinná, až s ní bude běžně umět zacházet každý. Ale nutit to lidem, kteří nechtějí nebo nemohou přijmout něco nového, je neuctivé a nepokorné. Uvědomte si, že jednou nejspíš budete na jejich místě.