Hlavní navigace

Názor k článku České firmy nepovažují VoIP za bezpečnou od Flasi - Co to je za cenu? To je cena...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 3. 2009 18:51

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
  Co to je za cenu? To je cena hostingu? No to tak to se asi nedají čekat zázraky.
  Nebo je to extra cena mailu navíc k hostingu? Nebo je to cena specializovaného mailhostingu (jako u firem co nabízí hosted exchange apod.?) Dobře - ale to jsou pořád náklady na serverovou část řešení.
  Ale tady jde o náklady na klientskou část řešení. Máte firmu instalatéra Vodrážky, co má jednoho zaměstnance (který na počítač vůbec nesahá). Mají doménu a nějaký hosting se statickou webovou prezentací (co jim udělal nějaký student a co platí tak 50 Kč měsíčně za hosting pokud to nemají u pipni úplně zdarma).
  Řekněme, že jim nabídnete za 50 Kč měsíčně velmi spolehlivý mailbox.
  V první řadě budete mít problém toho instalatéra přesvědčit, že těch 50 Kč stojí za to, protože platit za něco, co můžu mít zdarma nedává logiku. A on ten seznam nějaké velké výpadky nemá a Vodrážka tam zatím o poštu nepřišel, takže se nebojí.
  Ale dobře, podařilo se vám ho přesvědčit. A co dál. Kdo mu nastaví poštovního klienta? Kdo mu ho bude přenastavovat, když změní ISP a bude potřeba přenastavit SMTP server? Kdo mu přenese nastavení, když si koupí nový počítač? Kdo mu nastaví a bude udržovat zálohovací politiku? Kdo mu zajistí, že v systému nevznikne kombinace, kdy MUA ukládá příchozí poštu do jednoho souboru (což kromě velkého Outlooku dělají snad všechny MUA) a antivir není nastaven na automatické mazání zavirovaného souboru (což bylo např. defaultní nastavení Nortona), což může snadno skončit smazáním celého inboxu?
  Instalatér to neumí. Používat webový prohlížeč a Word/Excel umí. Umí si nainstalovat program, když ta instalace spočívá v tom, že spustí exe a kliká na další. Ale na klientskou údržbu poštovního klienta prostě někoho potřebuje. Buď IT zdatného syna - to je schůdná a relativně častá cesta. Anebo si zaplatí nějakou IT správu. A to už levné není.