Hlavní navigace

Názor k článku České služby nabízí hudbu ve vyšší kvalitě než iTunes Store nebo Xbox Music od Miloslav Ponkrác - „Protože už od střední školy, když se našli...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 10. 2012 15:58

  Miloslav Ponkrác

  „Protože už od střední školy, když se našli někteří, kteří tvrdili, že "mp3 je šmejd, je to hrozná kvalita", tak když jsme udělali test - takový člověk si měl vybrat jakoukoli aparaturu a pouštěli jsme mu mp3 a klasické origo CD-DA (rovněž podle jeho výběru) a ten rozdíl nepoznal prostě NIKDO.“

  Co je to za blbost?

  Nepotřebuji ani srovnávat, ale hudba, která prošla ztrátovou kompresí je rozeznatelná vždy! Pokud mi zaplatíte cestu a pobyt, nabízím se k testu.

  Problém je, že řada CD je dnes nahrána tak, že se rozbalí mp3 do Wavu a vypálí CD. Taková hudba zní totožně s mp3.

  Jakmile hudba projde mp3 kompresí (a klidně je pak zpět převedena do wavu nebo CD, to už nic nezmění) – má:

  1) Ořezané výšky. Činely nezvoní, nástroje s vyššími tóny jsou „nahluchlé“, flétny znějí jinak, než v přirozenosti (předpokládá to někdy v reálu slyšet flétnu).

  2) Díky ořezání vyšších tónů začínají tóny od „středně vysokých“ měnit barvu (viz Fourierův rozvoj a rozklad tónu na řadu kmitočtů). Takže hlubší tóny téhož nástroje mají jinou barvu, než střední a zejména vysoké tóny – jako kdyby hluboké tóny nehrál tentýž nástroj jako vysoké tóny.

  3) Hraje-li mnoho nástrojů – tedy třeba velký symfonický orchestr – komprese mp3 nestíhá a przní celek obrovsky slyšitelně.

  Jinak řečeno, je-li kvalitní zdroj hudby a kvalitní aparatura, pak mp3 je od dobrého originálu rozeznatelné.

  S CD je problém, samotné CD není kvalitním zdrojem zvuku. Má omezenou dynamiku, zhruba 100 000 × menší, než dokáže slyšet lidské ucho. Jinak řečeno, už CD záznam je zprzněný dynamicky, protože má technická omezení.

  Proto je lépe poslouchat o hodnotit bez porovnání s jiným zdrojem. Mp3 poznáte uchem zcela v pohodě, a to včetně nejvyšší 320 kbps od jiného bezeztrátového zdroje. A to podle indicií, které jsem popsal výše.

  Podle mého ucha dokonce mohu říci toto: Mp3 je nejkvalitnější s konstantní bitrate, dynamická bitrate okamžitě posunuje výslednou kvalitu dolů bez ohledu na parametry a meze této dynamické bitrate. Ogg je ještě horší, zatímco mp3 jsem schopen v nouzi poslechnout, ogg opravdu nemohu. (Ogg vorbis pro puntičkáře.)


  Stačí když sami aktivně a dlouhoodbě hrajete na nějaký skutečný neelektronický nástroj – a mp3 poznáte hravě. Bez porovnání, protože degraduje opravdu značně.

  Na druhé straně nemám nic proti tomu, když někomu mp3 stačí.