Hlavní navigace

Názor k článku České telekomunikace v roce 2010 od VS - Tohle je pravda. Předpokládám ale, že to bylo...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 30. 12. 2010 22:58

  VS (neregistrovaný) ---.scnet.cz

  Tohle je pravda. Předpokládám ale, že to bylo způsobeno faktem, že síť Eurotelu byla v ČR nejstarší, postavena na technologiích, které EDGE a vyšší schémata GPRS neuměly, resp. nebyl možný snadný upgrade. Investiční náklady na výměnu by byly velké, a místní konkurence k tomu dost silně nenutila. Zvlášť dokud byl Eurotel dominantním hráčem.
  Ono "prozření" v podstatě u všech českých operátorů je z velké části dáno nástupem společnosti Huawei do segmentu GSM/UMTS infrastruktury a velmi zásadním poklesem cen těchto technologií.
  Přesto se ptám: v době, kdy v ČR bylo CDMA dostupné pro 90% lidí a pokrývalo i velmi odlehlé oblasti, jak na tom bylo UMTS v "nejpokročilejších" zemích, co se týče pokrytí, a jakých parametrů se tam dosahovalo? To jen takové srovnání. Jinak je ale třeba "české" CDMA vnímat jako technologii řešící úplně jiný problém, vzniklý specifickou situací na českém telekomunikačním trhu, ne jako jeho náhradu UMTS. Že takovou síť provozoval zrovna Eurotel, byl spíš důsledek disponováním kmitočtovým přídělem ve 450 MHz a zkušenostmi/pro­dejním kanálem. Kdyby takovou síť nespustili oni, mohly to být klidně např. ČRA. Komerční potenciál pro takovou síť tu byl, a jistě se už dávno zaplatila.
  Ne náhodou se pro budoucí mobile broadband (např. LTE) sítě spoléhá také na nižší kmitočtová pásma zbylá po TV vysílání, přestože v 2+ GHz by bylo místa víc, a už teď.