Hlavní navigace

Názor k článku Český dabing v ohrožení…? od VSimon - touha po nějakém společenství se silným vůdcem je...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 8. 6. 2014 17:49

  VSimon

  touha po nějakém společenství se silným vůdcem je všudypřítomná ...

  To bezesporu ano, nicméně málokteré národy rozpoutaly 2 světové války, snad jen Rakušané (Habsburkové) (1.) a Němci (2.). Němcům účast v 1. sv. válce přinesla tak nákladné reparace, že se staly motivem pro 2. sv válku. Pro řadu Němců je stále Hitler považován za významnou osobnost jejich dějin.

  Když to tak vezmu, takovýto typ filmů je dvojsečný. Zaujme totiž téměř každého. Každý ho ale pochopí po svém. Zatímco většina rozumně smýšlejících lidí popisované praktiky odsoudí, najdou se i tací, kteří sní o tom, jaké by to bylo, kdyby myšlenka nezůstala jen na filmovém plátně, ale stala se realitou.

  Obdobný konflikt zavinili snad ještě jen Francouzi - Napoleon Bonaparte.

  Jinak si nevybavuji v historii nic podobného.

  Navíc, řekl bych (a historie to zjevně přisvědčuje), že země, které byly velké a nikdy neměly problémy s nestabilitou vládnutí/panovníků vždy pošilhávaly, co mají země sousední a toužily po tom je ovládat (například tribut Němcům za sv. Václava, 300 let vládnutí Habsburků, anexe ČSR za Hitlera), kdežto země s podobnou historií, jako je ta naše byly vždy většinou rády za to, že měly aspoň chvíli klid a mohly se vzpamatovávat z dob nadvlády cizího národa.