Hlavní navigace

Názor k článku Český eGovernment v roce 2020: nové klíče k NIA, spam v datových schránkách i plán na jejich automatické zřizování od Martin Pištora - Souhlasím s tím, že banky nebyly motivované ověřovat...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 12. 2020 9:31

    Martin Pištora

    Souhlasím s tím, že banky nebyly motivované ověřovat důkladně, a bylo to dost slabé. Jěště byla alternativní metoda bez kurýra, a to zasláním koruny z účtu v jiné bance vedeném na stejné jméno. To považuji také za slabé.

    Předpokládal jsem ale, že identity v NIA vedou až na konkrétní záznam v ROB. Ověření přes ROB, že údaje, které klient předkláda bance, souhlasí se státní evidencí, by pak některé problémy mohlo eliminovat. Např. smyšlené jméno, kradená občanka, jiná adresa apod.
    Ještě by se měla kontrolovat shoda biometrických údajů, alespoň shoda fyzického vzezření klienta s fotkou ve státní evidenci. Ta nejspíš není v ROB, ale v evidenci občanek. Asi bude problém ji získat, když i Portál občana místo ní už od počátku zobrazuje jen "Zde bude vaše aktuální státem evidovaná fotografie". Takže banky ji nejspíš také nedostanou.