Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Český eGovernment v roce 2020: nové klíče k NIA, spam v datových schránkách i plán na jejich automatické zřizování od petrph - Btw, omluvte případnou neznalost , ale v tom...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 12. 2020 15:20

  petrph

  Btw, omluvte případnou neznalost , ale v tom citovaném znění navrhované právní úpravy "..§ 3 Datová schránka fyzické osoby.. atd.." skutečně bohužel není ani ono dále předpokládané ".. jakékoli přihlášení „přes NIA“, a ale ani " přihlašování k některým konkrétním službám ->veřejné správy<- touto cestou. Tak jestli by extenzivní výklad (který by stát jistě rád využil) nezněl, i tedy jen "takový prostředek vydaný a použitý pro identifikaci při komunikaci klienta s jeho bankou (či jiným subjektem) Tedy za budoucího předpokladu, že by tato identifikace byla dostačující pro vstup do NIA (jak diskutováno výše)..Jinak řečeno, potom stát by mohl zřídit datové schránky naprosté většině lidí, a bez jejich souhlasu, aniž by o to nejen měli zájem, ale dokonce se o tom třeba vůbec nedozvěděli?

 • 29. 12. 2020 23:42

  Jaromír Talíř

  Nemyslím si, že to stát udělá, ale je to určitě zajímavý výklad. Banka jakožto vydavatel prostředku může být zároveň tím "kdo umožňuje prokázání totožnosti podle zákona upravujícího elektronickou identifikaci". A dá se celkem předpokládat, že již při aktivaci prostředku směrem ke správci národního bodu byl tento prostředek "vůči bance" použit. V takovém případě by nějaký mazaný Perry Mason možná obhájil interpretaci umožňující zřízení datové schránky okamžitě při aktivaci, kterou budou banky hromadně nastavovat všem svým klientům.

  Celkem zajímavá je také situace, jak se tento paragraf vztahuje na množství existujících držitelů elektronických prostředků, u kterých toto "první" použití již proběhlo v minulosti. Zde se nabízí výklad, že těmto uživatelům to bude zřízeno automaticky a nebudou tomu, na rozdíl od nových uživatelů, moci jakkoliv zabránit.

 • 29. 12. 2020 16:53

  Kamil Zmeškal

  To si nemyslím. Pokud půjde přihlášení přes NIA, tak platí §15 odstavec c).

  Ale k přihlašování k soukromoprávním SeP bude sloužit SONIA, která je bokem od NIA a NIA/SZR (Správa základních registrů, správce NIA) o takovém přihlášení vůbec nebude vědět a datovku tak zakládat nebude. Je to vidět na obrázku v článku Pana Peterky .