Hlavní navigace

Český fanda přes 20 let sbírá hry, počítače a konzole. Staví jedno z největších herních muzeí v Evropě

Jan Sedlák

Cibien’s Corner nebo také MuzeumHer.cz má milionové sbírky a řadu unikátů. Vysněné muzeum chce Čeněk Cibien otevřít ještě letos v Praze. Uvnitř: GALERIE

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V okrajové části města Kralupy nad Vltavou stojí šedivá budova, ze které řídí své podnikání Čeněk Cibien. Jeho zaměstnanci se věnují běžné pracovní náplni, někdy ale vypomáhají s něčím, co se běžného byznysu netýká. „Tady vše čistíme, opravujeme a dáváme dohromady,“ ukazuje Cibien v Kralupech po skladu plném starých počítačů a herních konzolí.

Tato místnost je pouze malá část prostor, ve kterých Cibien své přístroje shromažďuje. Další sklady má v Praze a v Nizozemsku. To slouží jako takový přepravní hub. Sběratel herní historie totiž jednotlivé položky své sbírky nakupuje různě po světě. Monitoruje aukce, internetové portály a tak dále. „Mám i nákupčí, kteří hledají a nakupují věci za provizi,“ vysvětluje.

Cibien své sběratelské aktivitě, které se věnuje někdy od roku 1996, říká Cibien’s Corner nebo také MuzeumHer.cz. Prozatím s částmi sbírky objíždí různé tuzemské akce typu Animefest, letos svému koníčku ale chce dát ucelenější koncept. Právě pod názvem Cibien’s Corner hodlá otevřít velké muzeum videoherní a počítačové historie v Praze. Měla by zde být k vidění jedna z největších sbírek v Evropě.

Vše, na čem lze hrát

Cibien už do sbírání vložil řádově miliony korun a chce v tom dále pokračovat. Sbírání se věnuje řadu let a jednou už o celou svou sbírku přišel, když byly Roztoky u Prahy, kde sbírky měl, zasaženy povodněmi.

Ukázky ze sbírky Cibien’s Corner:

Ve svém muzeu hodlá zpřístupnit 100 až 150 přístrojů, na kterých si budou moci zájemci zahrát. Celkově bude k vidění kolem 600 strojů, velká část z nich bude ve vitrínách. K dispozici také bude kolem 10 tisíc fyzických her.

K vidění nebudou „pouze“ herní konzole a počítače všeho druhu (ve sbírce najdete stroje Nintendo, Sega, Amiga, sovětské klony handheldů a tak dále), ale v podstatě vše, na čem jde hrát. Cibien má tedy například sbírku PDA, Psionů a podobně a přidat chce i databanky nebo kalkulačky.

Mě osobně hodně zaujala konzole Super Engine II – jde o klon TurboGrafx vyráběný v Česku, o kterém se toho obecně moc neví. Skvělá je také kompletní sbírka grafik Voodoo nebo Apple Pippin. A řada věcí ve sbírce je rovněž v neporušených původních obalech – například Sega Master System a další.

Dominantou chystaného herního muzea budou stojany. Jde typicky o zařízení, které drží konzole pro prezentační účely v obchodních domech, na výstavách a podobných místech. Cibien tyto stojany sbírá a uvádí, že má největší sbírku na světě. Ta aktuálně čítá 120 stojanů, většina z nich je originálních a některé vyjdou i na cenu kolem 100 tisíc korun. Ve skladu jsem viděl například původní stojan pro nepříliš úspěšnou přenosnou konzoli kombinovanou s mobilním telefonem Nokia N-Gage. Cibien dbá i na to, aby stojany byly osazeny původními monitory a televizemi, typicky jde o CRT televize Sony Trinitron.

V Česku už je podobná sbírka k vidění. V Červeném Újezdu už nějakou dobu fungují ArcadeHry.cz, které se ovšem plně specializují na klasické arkádové kabinety. Jde o největší hernu a muzeum tohoto typu ve střední Evropě. Obě muzea vzájemně spolupracují. Stejně tak je komunita napojená na pražský bar Joystick, kde jsou arcade hry také k vidění. Před třemi lety se o založení fyzického muzea pokoušela také RetroHerna, projekt ale po různých peripetiích zůstal spíše v „kočovné“ podobě.

Čeněk Cibien v současné době hledá pro muzeum prostory v Praze a otevírat chce už letos. Z počátku nepotřebuje jít do zisku, ale jde mu o pokrytí nákladů. Chce poté také více šlápnout do marketingu. Už nyní angažoval například cosplayerky, se kterými natáčí propagační videa. Dění kolem projektu můžete sledovat na webu nebo Facebooku.

KL-tip-hlasovani2019

Jak vypadá Computerspielemuseum, muzeum herní historie v Berlíně:

Křemíkové nebe existuje. Aneb počítačový „blešák“ RE-PC v Seattlu: