Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Čína se chce zbavit závislosti na západu a investuje do vývoje vlastních čipů od TED - Já i ty Číňany chápu. Pakliže přežití jejich...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 16. 10. 2018 8:43

  TED (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

  Já i ty Číňany chápu. Pakliže přežití jejich top firem závisí na tom jak se Donald vyspi a zda si zrovna neusmysli ten den vyhlásit sankce zrovna na ně, ( ikdyby měl stokrát pravdu o smirovani), tak je vcelku logicke že hledají svoji cestu. Na rozdíl od autora nevěřím Číňanům světle zítřky. K top procakum vede dlouhá a trnitá cesta a čas je zrovna to co nemají. Myslím že to naprosto přesně ukazuje Via cesta. Via byla a vždy bud low end a to přesně bude i čínská cesta.

 • 16. 10. 2018 10:25

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  Prave proto se technologie kupuji, aby se cesta zkratila. Tohle Cinani umi velmi dobre - prevzit technologii, okopirovat ji a pak dal rozvijet, dokonce rychleji jak puvodni vlastnik.

  USA proste udelaly pred pul stoletim strategickou chybu s presunem vyrobnich kapacit do Ciny, tim probudily tygra. Je samozrejme otazka, jestli mohly udelat neco jinak, aby rozkmotrily SSSR a CLR, a uvolnily si navic samy sobe sve vyrobni kapacity k uzbrojeni vychodniho bloku. Tehdy to mozna vypadalo jako vyborny napad, bohuzel nekorigovaly vcas dusledky. Panu Trumpovi uz nezustalo moc variant, jak udrzet USA jako vedouci stat. Cina ma proklate moc penez, vyrobni kapacity i lidskeho potencialu. Univerzalni procesory nemusi byt tak naslapane, jakmile budou dostupne specializovane cipy napriklad pro AI. To vse hraje Cine do karet.

  Cinska cesta je svym zpusobem efektivni pri vsech existujicich omezenich, a proto se naopak domnivam, ze je cekaji svetle zitrky - proste maji potencial a jasne dany cil. Zapad naproti tomu starne, ztraci vzdelanostne v prirodnich vedach, resi politicke zbytecnosti, atd. To neni dobra konfigurace pro udrzeni a budovani hi-tech prumyslu.

 • 16. 10. 2018 12:22

  PetrR (neregistrovaný) ---.emea.ibm.com

  Dalo by se s vasim příspěvkem a pointou si souhlasit. take proto jsem dal palec nahoru. Bohuzel život není jen o tomto a nevim jestli byste chtěl v Cine v tom zrizeni zit a jestli pokud nejak dojde k exportu cinske ideologie do světa, jestli se v tom svete bude dat zit.

 • 16. 10. 2018 17:38

  fd (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Naprosta vetsina Cinanu s tim nema zadny problem a nikdy nenarazi na zadna omezeni systemu ve kterem ziji. A pokud si myslite, ze si v US muzete "psat a rikat co chcete", tak se vam take muze snadno a ryhle stat, ze najednou pro vas nikdo nebude mit praci. Ale muzete pokracovat v tom psani. Sam pro sebe. Tedy nez umrete hlady nebo na rymu, protoze nemate prostredky na zdravotni pojisteni potazmo jidlo.

  Ostatne, staci aby na vas nekdo ukazal(a/o) prstem rkouc "me too".

 • 16. 10. 2018 22:06

  krakonoš (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Čína je příliš velká na to, aby si nechala od USA poroučet. To, že většinazboží na sobě nese nápis Made in China, eventuelně Hong Kong, Morocco, nebo Philipines, je důsledek krátkozrakosti nejen našich politiků, kteří prohlašují, že důležité je být studovaný, nikoli být šikovný a umět pracovat. Kdysi jsme uměli a vyráběli, dnes obchodujeme a dovážíme a v momentě, kdy se tento systém zhroutí, budeme na hnoji, protože už nejsme soběstační skoro v ničem.

 • 17. 10. 2018 14:58

  Ivan Nový (neregistrovaný) 85.135.69.---

  Přesto nevytvořila dostatečnou domácí poptávku, aby izolaci přežila. Čína tahá za kratší konec a čínští komunisté to vědí. Je třeba s nimi udělat pořádek hned, dokud nedozbrojí. Čína USA neohrozí, ale zabere Evropu. Budou zde za odměnu žít Číňané, kteří budou stát vysoko v sociálním kreditu, protože tu je čisté životní prostředí, na rozdíl od Číny. Ale kam pak půjdeme my, to nevím.

 • 21. 10. 2018 12:02

  yx (neregistrovaný) ---.sattnet.cz

  Ne. To, že se vyrábí v číně je důsledkem nekontrolovaného kapitalismu.
  Buďto zavedeme Číně cla, nebo naši dělníci budou muset pracovat za stejné peníze, a tedy i za stejných podmínek,
  jako ti Čínští.

 • 22. 10. 2018 6:49

  Ivan Nový (neregistrovaný) 85.135.69.---

  Ne díky kapitalismu, kde se ustaví časem optimální rovnováha, ale díky marxismu v Číně, kde se s lidmi zachází jako s otroky a majetkem komunistické strany. V marxistickém státě se optimální rovnováha nikdy neustaví. Řešení nejsou cla, ale zničení komunismu v Číně a osvobození Číňanů z komunistického jha prostřednictvím křesťanství. Cla jsou jen prostředkem, který komunistickou Čínu položí na lopatky.

 • 16. 10. 2018 17:34

  fd (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Vy ovsem nechapete jeden prosty fakt, Cinane se nijak nerozpakuji cokoli se jim hodi proste okopirovat. Ne ze by totez nedelali vsichni, ale Cinane v tom jsou mistry. Vsak je to ucime jiz peknych par desitek let.

  Tudiz oni nebudou nic vyvijet od nuly, oni pouziji to co maji a znaji, a vylepsi to smerem, ktery potrebuji.

  Navic tento "objevny" clanek objevuje doslova a do pismene kolo, protoze toto je proces ktery probiha take desitky let. Cina dlouhodobe investuje i do ztratovych firem, pokud disponuji technologii ktera je zajima. Casto je totiz levnejsi technologii rovnou koupit, vcetne firmy, nez se ji snazit okopirovat.

  To co se Trumpovi povedlo, je tak maximalne snaha o zrychleni onoho procesu. Pripadne zavedeni vlastni vyroby i tam, kde se dosud dovazelo, coz neprekvapive povede jen k tomu, ze deficit US vuci Cine poroste, protoze nebude jiz co vyvazet z US do Ciny.

 • 17. 10. 2018 12:00

  Ivan Nový (neregistrovaný) 85.135.69.---

  Nikoliv, čínský komunismus a ani evropský socialismus neumí vytvořit domácí poptávku a ta bude v následujícím konfliktu rozhodující. A tu má USA. Není problém proto výrobu přenést zpět do USA. A to Trump udělá. Čína pak velmi rychle ekonomicky zkolabuje a EU s ní, protože to taky nemá dostatečnou vlastní domácí poptávku. Fašistický (korporativistický) model, který realizuje EU, je stejně zranitelný, tedy podpora velkých korporací, široká parazitní vrstva státních zaměstnanců a zaměstnanci korporací, kteří by to měli celé utáhnout na svých bedrech, taky nevytváří dostatečnou domácí poptávku a takové uskupení je taky závislé na exportu.

  Takže Čína i EU zkolabují, komunisté tam ani tady neuspějí. V Číně se prosadí křesťanství a vznikne tam časem podobná civilizace jako je v USA a Jižní Koreji.

  Trump komunisty na celém světě přes cla zasáhl chirurgicky přesně, to je cesta jak křesťanskou civilizaci vrátit do čela. A to je dobře, že se to tak stane. V USA rostou pracovní místa tempem 200 000 míst za měsíc. Není třeba házet flintu do žita, ale vybrat si dobro místo zla, pravdu místo lži a k tomu nám dopomáhej Bůh.

 • 17. 10. 2018 12:10

  TIRO (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Abyste se z té vaší Ameriky "nepotento". Země, která chtěla ze země vypudit Johna Lennona za jeho názory, není demokratická. Jako tuctový nýmand si tam můžete ty svoje politické fantasmagorie pindat jak, kdy a kde chcete. Nejste pro systém nebezpečný. Stejně jako tady a Lupě. Ale pokud by se k vám přidávaly davy, potáhnete a bude po demokracii.

 • 17. 10. 2018 14:36

  Ivan Nový (neregistrovaný) 85.135.69.---

  John Lennon taky nebyl demokrat, ale komunista. Nebyl americkým občanem. Tak jaképak vypuzování?

  Jinak znáte nějakou jinou zemi, kde by byla svoboda v podobném rozsahu? Kde by stát byl pro občany a ne občané pro stát, jak je tomu všude jinde?

  A pokud jde o Čínu, tak tam evidetně panují obdobné poměry jako v Německu ve 30. a 40. letech, vždyť tam mají i podobné segregační zákony, jako byly Norimberské zákony vůči Židům, co jiného je pověstný čínský sociální index, který lidi segreguje obdobně, podle toho jak se chovají jim odpírá služby, které jsou jinde dostupné všem, třeba lety letadlem, jízda vlakem, či vzdělání dětí. Co horšího by ještě měli dělat? Vystavovat třeba těla mrtvých politických protivníků na výstavách po světě?

 • 19. 10. 2018 11:25

  mar (neregistrovaný) 46.167.246.---

  To je takové klasické demokratické dilema, zda být tvrdší a bránit demokracii silou a nebo ustupovat a tvrdit, že svoboda slova je vše. Určitě nepláčete nad osudy popíračů holocaustu, jako tady nad Lennonem, kterýmu nikdo v podstatě nic neudělal kvůli názorům, ale kvůli drogám. Přitom mohl vydělávat miliony dolarů - trochu mi to připomíná "klečící" černochy při hymně v USA, který brečí něco o diskriminaci a přitom patří s příjmem k milionářům a evidentně bestrádají, na druhou stranu hrají na city chudákům, kteří myslí, že jsou v bídě proto, že jim někdo ubližuje a ne pro svou nedostatečnost. Na celé generaci huličů z Woodstocku vlastně začala slabost USA a Západu, která se projevuje dnes a je otázka, jestli neměla být tehdejší vláda mnohem ostřejší proti pochlebovačům komunistům a naivkům, který měli v programu v podstatě ústup diktaturám. Paralela s dnešním ustupováním ubrečeným menšinám, teroristům a ideologiím, který náš svět opravdu nemají rádi, je nasnadě. Ostatně, kdyby se USA chovali stejně slabě jako v případě Vietnamu ve druhé světové válce a po ní, tak by mnoho evropských států, Jižní Korea a Japonsko bylo diktaturama a ne rozvinutými státy s obrovským potenciálem každého jednotlivce.

 • 21. 10. 2018 18:53

  killer (neregistrovaný) 2a00:ca8:a1f:----:----:----:----:----

  ...a kdo nebude schvalovat vedoucí úlohu usa, tak toho prostě vybombardujeme a hotovo.

 • 22. 10. 2018 6:52

  Ivan Nový (neregistrovaný) 85.135.69.---

  Mezi svobodnými lidmi, státy a partnery nikdo vedoucí úlohu nemá, výměna se děje na základě dobrovolnosti a vzájemné výhodnosti, když něco není výhodné pro obě strany, nedělá se to. Což je pro mentálního komunistu jako vy nepředstavitelné.