Hlavní navigace

Názor k článku Co nám dala a vzala televizní krize? Její následky pociťujeme dodnes od Pamětník - Čerstvé informace: "Pražský dopravní podnik plánuje výrazné zvýšení...

 • 28. 12. 2020 16:12

  Pamětník

  Čerstvé informace: "Pražský dopravní podnik plánuje výrazné zvýšení cen ročních kuponů. Ze současných 3650 korun by cena měla stoupnout na zhruba 5500 korun.
  Absolutně nejlevnější bylo roční jízdné v Praze v historii samostatného Česka hned v roce 1993. Roční tramvajenka tehdy stála 1700 korun.
  V dalších letech cena postupně narůstala. Zlom přišel až v roce 2015, kdy tehdejší vedení magistrátu v čele s Adrianou Krnáčovou rozhodlo o takřka čtvrtinovém zlevnění ročního kuponu na stále platných 3650 korun."

  "Zvýší se i poplatek za svoz odpadů
  Poplatek za ukládání odpadu na skládky není totožný s poplatkem, který občanům stanovují obce za svoz odpadů. Pokud je v obci stanoven poplatek podle zákona o místních poplatcích, pak je jeho výše dnes maximálně 1000 Kč a s novým odpadovým zákonem by měla být po dohodě se Svazem měst a obcí České republiky maximálně 1200 Kč, protože v současnosti již reálné náklady některých obcí dosahují až této částky.

  „Růst skládkovacího poplatku je na základě zkušeností z okolních států tím nejúčinnějším motivačním nástrojem k cestě za zvyšující se recyklací odpadů. Skládkovací poplatek v posledních letech několikanásobně stoupá ve státech na východ od nás. Západní země mají poplatky už řadu let mnohonásobně vyšší. Navýšení poplatku nám dlouhodobě doporučuje Evropské komise a OECD,“ upozornil ministr Brabec."

  Ceny PHM jsou odrazem světových cen ropy a hlavní příčiny výkyvů jsou politické, celkově ale pro tuzemské spotřebitele úroveň mírně stoupá.

  Pokles ceny za telefonování a data více souvisí s rozbitím monopolu ze strany státu a EU.

  Klesá cena elektroniky, u které nedochází k technologickému vývoji a byla by ve srovnání s novými modely neprodejná. Nebo snad klesla cena 4k a 8k TV, přijímačů pro DAB+?

  Nebyly by nějaké lepší argumenty k postupnému poklesu cen?