Hlavní navigace

Názor k článku Co nám dala a vzala televizní krize? Její následky pociťujeme dodnes od Filip Jirsák - A jéje, „bez přezdívky“ se zase bude tvářit,...

  • 29. 12. 2020 17:45

    Filip Jirsák

    A jéje, „bez přezdívky“ se zase bude tvářit, že nerozumí základním pojmům. Ale o to víc o tom chce diskutovat. Já jsem nepsal, že inflace je „růst reálných cen základních potřeb“. Napsal jsem to opačně – růst reálných cen základních potřeb je inflace. A do závorky jsem vám rovnou napsal, která konkrétní inflace to je.

    Inflace je pro debatu o meziročním zvyšování koncesionářských poplatků samozřejmě relevantní. Protože inflace vyjádřené indexem spotřebitelských cen se všeobecně bere jako indikátor cenové hladiny, používá se pro valorizaci důchodů, platů, pro vyjednávání o mzdách. Neukázal jste jediný důvod, proč by se zrovna v souvislosti s koncesionářskými poplatky měla brát v úvahu jiná inflace.

    No a s tím, že jste něco „jasně zdokumentoval“ – vy to myslíte vážně, že? Tak pro vaši informaci – nezdokumentoval jste nic. Napsal jste pár věcí, o kterých si myslíte, že se cena nezměnila. V některých případech vám to hned bylo vyvráceno. Ale hlavně – uvedl jste pár věcí, které tvoří menšinu spotřebního koše. To vaše tvrzení, že se ceny základních potřeb domácností nemění, lze vyvrátit jediným protipříkladem. Třeba čtvrtka másla stála před deseti roky kolem 30 Kč, teď stojí přes 45 Kč. Ceny ostatních potravin rostly také, i když o něco méně. No a když počítáte do základních potřeb domácností elektroniku a benzín, potraviny tam snad patří také, ne?