Hlavní navigace

Názor k článku Co se opravdu ví a neví o nemoci BSE od Pavel Houser, Science World - 1, není znám jediný případ, že by se...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 9. 12. 2002 9:42

  Pavel Houser, Science World (neregistrovaný)
  1, není znám jediný případ, že by se BSE mezidruhově přenášelo potravou i na člověka. v rámci druhu ano, na nové guinei se to přenášelo tak, když se jedly mozky mrtvých. místní děti si s nimi dokonce hrály :-)
  2, strach z BSE je živen především zelenou propagandou a samozřejmě médii (a pak jsou zde ještě ekonomické zájmy; snadná otázka: když se sem nebude smět vozit britské hovězí, kdo na tom vydělá?). de facto to nemá racionální základ, což ovšem platí i pro celou řadu dalších jevů. je to otázka psychologická/sociologická, ne biologická. samozřejmě to souvisí s tím, že novináři obvykle disponují nulovým vzděláním (mj.) v oblastech medicíny a biologie.
  3, klidně sním steak z krávy, která na to zemřela a nic se mi nestane; pokud byste mi z té krávy bodli sérum přímo do mozku, pak věřím, že by se mi něco stát mohlo - ovšem i tak asi se stejnou pravděpodobností, jako že mě na přechodu přejede auto.
  4, řada lidí má ovšem vlastní genetické dispozice k té chorobě. to je blbé, je třeba najít způsoby léčby, s šílenými kravami to však nijak nesouvisí.
  5, priony mají ovšem obrovský význam z vědeckého hlediska. jde skutečně o cosi na způsob analogového života, který jakoby vůbec nevyužívá digitální zápis do DNA. Z tohoto hlediska jsou priony dokonalým opakem některých virů, které se zase vyznačují jenom digitálním zápisem. Můžeme priony označit za živé? (jinak řečeno, jde o chorobu, nebo otravu?) v jaké míře funguje mezi priony přírodní výběr? jde o replikátory? tohle jsou otázky nesmírně zajímavé. více viz např. tento článek.
  Podívejte se na science world a zkuste si tam najít priony např. zde.