Hlavní navigace

Co už nechybí na univerzálním noži? USB disk...

14. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jistě znáte švýcarské otevírací nože, které obsahují všemožné šroubováky, lžíce a párátka. Na nových modelech už nechybí USB disk, který se pomalu, ale jistě zařazuje mezi „nástroje“, bez kterých se neobejdeme a které budou patřit na všechny univerzální nože budoucnosti, o „krabičkách poslední záchrany“ ani nemluvě.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Kde jsou ty časy, když se hodilo mít u sebe nožík se šroubovákem a vidličkou. Dnes patří mezi nezbytně nutnou výbavu USB disk, tedy titěrná věcička, do které jednoduše nacpeme obrovské množství dat. S příchodem cloudu a nonstop připojených zařízení se sice význam USB disků trochu snižuje, přesto tato zařízení máme skoro všichni a nosíme na nich potřebná data.

Švýcarské univerzální nože jsou oblíbené, každý muž by přece měl mít nějaký nůž. A ženy se v rámci rovnoprávnosti jistě také vybavují ostrými společníky do nepohody, řešící snad každou svízelnou situaci. Nožíky mají přece nůžtičky a pilníčky, tedy absolutně nezbytné nástroje všech žen a dívek.

Tradiční výrobce nožů má v nabídce nově nože s USB diskem. Samotný fakt, že se toto moderní zařízení dostalo mezi výbavu populárního nože, naznačuje mnoho věcí. Rádi s sebou nosíme svá data. Disk je na poměry skládacího nožíku poměrně velký, takže určitě jeho implementace bude znamenat, že z nože zmizí jiné, zastaralé nástroje.

Na co pilník, lžíce nebo šroubovák? Hlavní je mít u sebe svoje data, vše ostatní je vedlejší. Vývoj nože ukazuje, kam spějeme a co je pro nás nejdůležitější. Data, soubory.

Říká se, že dnešní lidé jsou o mnoho nešikovnější, než ti před sto lety. Něco na tom bude, pozoruji to i na sobě. I když moji předkové byli všichni do jednoho šikovní, já jsem totální nemehlo. Nožík s sebou nenosím, zbytečně bych se zranil. USB disk samozřejmě nosím na klíčích pořád u sebe. Jsem prototypem člověka, který jásá nad tím, že může mít svá data na noži. Kdyby z univerzálního nože zmizel šroubovák, nic by to se mnou neudělalo.

Cloud 22 temata

Ani bych se nedivil, kdyby z nože postupně zmizely všechny tradiční části a byly nahrazeny foťákem, tiskárnou a modemem pro příjem Internetu. Pak by si tato hračka ovšem už nezasloužila označení „nůž“. A navíc, kdyby se náhodou stalo, že budeme potřebovat něco zašroubovat, budeme v koncích. Na Internetu sice najdeme, jak na to, ale úkon nebudeme schopni provést. Nebudeme vědět čím a jak.

Pokud si myslíte, že jde o utopickou předpověď o totálně technicky (ne technologicky) neschopném jedinci, vzpomeňte si na své otce a dědy, kteří si doma všechno opravili a byli šikovní. Teď s nimi srovnejte svoje technické schopnosti. Pokud ve srovnání totálně nepropadáte, gratuluji vám. Jestli si ale myslíte, že tak šikovné budou i vaše děti, tak si dovoluji odporovat. A s nožem s USB diskem, ale bez šroubováku, budou bez šance…

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.