Hlavní navigace

Co už nechybí na univerzálním noži? USB disk...

14. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jistě znáte švýcarské otevírací nože, které obsahují všemožné šroubováky, lžíce a párátka. Na nových modelech už nechybí USB disk, který se pomalu, ale jistě zařazuje mezi „nástroje“, bez kterých se neobejdeme a které budou patřit na všechny univerzální nože budoucnosti, o „krabičkách poslední záchrany“ ani nemluvě.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Kde jsou ty časy, když se hodilo mít u sebe nožík se šroubovákem a vidličkou. Dnes patří mezi nezbytně nutnou výbavu USB disk, tedy titěrná věcička, do které jednoduše nacpeme obrovské množství dat. S příchodem cloudu a nonstop připojených zařízení se sice význam USB disků trochu snižuje, přesto tato zařízení máme skoro všichni a nosíme na nich potřebná data.

Švýcarské univerzální nože jsou oblíbené, každý muž by přece měl mít nějaký nůž. A ženy se v rámci rovnoprávnosti jistě také vybavují ostrými společníky do nepohody, řešící snad každou svízelnou situaci. Nožíky mají přece nůžtičky a pilníčky, tedy absolutně nezbytné nástroje všech žen a dívek.

Tradiční výrobce nožů má v nabídce nově nože s USB diskem. Samotný fakt, že se toto moderní zařízení dostalo mezi výbavu populárního nože, naznačuje mnoho věcí. Rádi s sebou nosíme svá data. Disk je na poměry skládacího nožíku poměrně velký, takže určitě jeho implementace bude znamenat, že z nože zmizí jiné, zastaralé nástroje.

Na co pilník, lžíce nebo šroubovák? Hlavní je mít u sebe svoje data, vše ostatní je vedlejší. Vývoj nože ukazuje, kam spějeme a co je pro nás nejdůležitější. Data, soubory.

Říká se, že dnešní lidé jsou o mnoho nešikovnější, než ti před sto lety. Něco na tom bude, pozoruji to i na sobě. I když moji předkové byli všichni do jednoho šikovní, já jsem totální nemehlo. Nožík s sebou nenosím, zbytečně bych se zranil. USB disk samozřejmě nosím na klíčích pořád u sebe. Jsem prototypem člověka, který jásá nad tím, že může mít svá data na noži. Kdyby z univerzálního nože zmizel šroubovák, nic by to se mnou neudělalo.

Ani bych se nedivil, kdyby z nože postupně zmizely všechny tradiční části a byly nahrazeny foťákem, tiskárnou a modemem pro příjem Internetu. Pak by si tato hračka ovšem už nezasloužila označení „nůž“. A navíc, kdyby se náhodou stalo, že budeme potřebovat něco zašroubovat, budeme v koncích. Na Internetu sice najdeme, jak na to, ale úkon nebudeme schopni provést. Nebudeme vědět čím a jak.

Pokud si myslíte, že jde o utopickou předpověď o totálně technicky (ne technologicky) neschopném jedinci, vzpomeňte si na své otce a dědy, kteří si doma všechno opravili a byli šikovní. Teď s nimi srovnejte svoje technické schopnosti. Pokud ve srovnání totálně nepropadáte, gratuluji vám. Jestli si ale myslíte, že tak šikovné budou i vaše děti, tak si dovoluji odporovat. A s nožem s USB diskem, ale bez šroubováku, budou bez šance…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).