Hlavní navigace

Názor k článku ČTÚ: České mobilní sítě nejsou dostatečně konkurenčním trhem od JKL - VoIP operátor je normální operátor, akorát řešící přenos...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 12. 2012 16:54

  JKL (neregistrovaný) 82.142.97.---

  VoIP operátor je normální operátor, akorát řešící přenos ne pomocí vzduchu, ale internetu.

  Samozřejmě řešit MUSÍ všechny "právní nesmysly ohledně telekomunikací", propojovacích partnerů má klidně i několik desítek. A krom toho ještě musí řešit i to, že jej jiní operátoři bezdůvodně omezují a ČTÚ s tím nic nedělá...

  Například na česká call back čísla Odoriku tradičně O2 nepřenáší CLI (identifikaci volajícího a pak to jaksi nemůže fungovat), takže musí mít zahraniční. Také operátoři zahazují SMS, pokud jsou odesílané od nějakých VoIP operátorů, který se jim nelíbí.

  Jinak i VoIP operátor má smlouvy se zákazníky a musí garantovat dostupnost atd. (samozřejmě jen na straně svojí - to, že někomu vypadne internet neřeší...)

  Ale rozhodně to neznamená, že si můžete VoIP operátora udělat doma v obýváku jenom tak se stovkou v kapse a že je to něco stejně snadného jako když si 13 letá holka píše blog o lakování nehtů. I VoIP operátoři podléhají regulaci a ČTÚ se velmi rád na nich vyřádí za každou krávovinu.