Hlavní navigace

Názor k článku ČTÚ: České mobilní sítě nejsou dostatečně konkurenčním trhem od JKL - VoIP je nejen náhrada klasického volání, ale je...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 12. 2012 0:44

  JKL (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  VoIP je nejen náhrada klasického volání, ale je dokonce mnohem kvalitnější a má mnohem více možností a služeb než klasické telefonní sítě.

  V sítích LTE-A už ani klasický hovor uskutečnit nejde, jedině VoIP! Takže budoucnost je celkem jasná...

  Co se týče pevných sítí, tak na konci roku 2011 bylo v ČR celkem 25,4% všech "pevných linek" řešeno ne přes klasickou telefonní síť PSTN, ale právě přes VoIP! Už to dokonce běžně používají i státní úřady a instituce, takže tady dostává hlavně Telefónica pořádný klepec :-)

  Garantuje se vždy jen dostupnost ústředen a to dokonce i v pevných sítích - ani na pevných linkách nemáte garantováno, že nějakým vnějším vlivem nebo chybou nenastane výpadek po cestě.
  Na mobilních ani nemluvě...

  Takto se to dělá i u důležitějších služeb jako jsou třeba banky nebo brookeři na burze - garantují nějakou dostupnost svých služeb, ale jestli Vám bude fungovat připojení k Internetu, jestli Vám bude fungovat elektřina, počítač atd., to už je Vaše věc a to jde mnohdy o miliardy :-)

  Nemusíte mít přece všechno v jedné smlouvě na jendom papíře. Není problém stanovit garanci na připojení k Internetu, dodávky elektřiny i dostupnost VoIP.

  Jinak co se týče stability VoIP, tak VoIP linky kvalitních operátorů vykazují vyšší stabilitu než běžná telefonní síť pevných linek. Samozřejmě je potřeba k tomu mít odpovídající připojení... Na WiFi přes plechovku od kosteleckých párků sdílenou s Frantou Nohejlem se to moc garantovat nedá, ale pokud máte xDSL, FTTx, CabTV nebo nějaký kvalitní bezdrátový spoj, tak pak není problém :-).