Hlavní navigace

Názor k článku Čtvrtý velký operátor nebude. Klíčové pásmo 700 MHz si v aukci rozdělili stávající hráči od anonym - Bože to je zase nesmyslů. Ty podmínky nebyly...

 • 15. 11. 2020 11:57

  bez přezdívky

  Bože to je zase nesmyslů. Ty podmínky nebyly vůbec zle nastavené. Vyhlášení je veřejně dostupné a není tak těžké si ho přečíst.
  Z podmínek vybírám:
  - Vyhrazení 2x10MHz v pásmu 700 MHz (blok A1) pouze pro nového operátora (jen v případě, že v prvním kole nikdo neprojeví zájem, tak v dalších kole na ten blok mohou bidovat i stávající operátoři).
  - Povinnost pokrýt "bílá místa" a všechny silniční a železniční koridory
  - Povinnost poskytovat národní roaming za ceny definované kalkulační metodou LRAIC+ (jedna z nejagresivnějších nákladových metod) pro operátora, který vydraží blok A3 - povinnost je uložena vůči všem operátorům, kteří vlastní jakkoukoliv část spektra 3400-3800 MHz a postaví nejprve alespoň 500 základnových stanic (po několika letech musí provozovat aspoň 1000 stanic)
  - Spektrální omezení pro stávající operátory na pouze 60 MHz v pásmu 3.4-3.8 GHz (ač standard 5G definuje jako minimum 100 MHz). Tím bylo garantováno minimálně 100 MHz v pásmu 3.4-3.6 GHz pro nového operátora.
  - Spektrální omezení pro nové operátory 100 MHz.
  - Závazky rozvoje sítě (garantující efektivní využití spektra) posunuté o 1 rok pro nové operátory oproti stávajícím operátorům
  CO BYSTE JEŠTĚ CHTĚLI? Ne, vážně, mě by to zajímalo. Jestli 1.4 miliardy za 700 MHz se někomu zdá moc, tak upozorňuju, že to jsou jen ty první. Pokud by někdo vážně chtěl stavět nového operátora, tak náklady na výstavbu a provoz sítě jsou v násobcích této částky. Pokud by někdo jen chtěl zabrat velmi cenné spektrum ze spekulativních důvodů, tak je to samozřejmě hodně peněz.
  Já osobně si myslím, že 4. infrastrukturní operátor v tak malé zemi s kupní silou jako máme my je ekonomický nesmysl. Ano, samozřejmě, za současných cen by to postavit šlo, ale samozřejmě že by ostatní ty ceny postupně srazili a lidi by se sice radovali z nižších cen, ale investor, který zaplatil 4. operátora by splakal nad výdělkem, nebo by ceny musely zůstat stejné, ale pak si budou hrabat jen 4 místo 3. Tenhle trh nepotřebuje 4. infrastrukturního operátora. Tenhle trh potřebuje kvalitní a agresivní regulaci velkoobchodních cen. Povinnost národního roamingu s použitím LRAIC+ je rozhodně krok správým směrem. Ale jen krok.

  15. 11. 2020, 11:59 editováno autorem komentáře