Hlavní navigace

Názor k článku Čtvrtý velký operátor nebude. Klíčové pásmo 700 MHz si v aukci rozdělili stávající hráči od Marek - Milane, já nehájím žádný kartel. Já jen konstatuji...

 • 18. 11. 2020 18:30

  Marek

  Milane, já nehájím žádný kartel. Já jen konstatuji smutnou realitu. Mnoho lidí je konsternováno, ba šokováno. "co se to proboha teď stalo" a snaží se definovat to ZLO. Kdo je tím zlým?
  A tady přichází na scénu psychologie. Mnoho lidí nechápe co se stalo, nerozumí tomu a jedná na základě svých jednoduchých úvah, představ a své osobní víry.
  Každá zde přítomná situace má svůj kontext, vývoj, trend. Pokud nesledujete trendy aspoň od roku 2000, tak nemůžete plně pochopit současnou situaci.

  V roce 2005 jsem dělal ekonomickou rozvahu komunitní Wifi sítě o deseti členech a věřte, jen sehnat konektivitu 320 kbit/s bylo nadlidský úkol a cena šla na cca 3.000 Kč bez DPH. Zařízení na desítky tisíc. Nakonec vycházel tarif na 500 Kč a cena za připojení cca 7000 Kč. V té době přichází prudký rozmach WiFi poskytovatelů a s tím i tvrdá konkurence mezi nimi. Houfně se odhlašovaly pevné linky a přecházelo se na bezdrát. Vysoká konkurence srazila měsíční paušál u některých poskytovatelů až někam k 200 Kč s DPH. Nízké ceny v té době nevadily. Rostl počet zákazníků, ceny za zařízení, konektivita, patření spoje zleňovaly. Dnes je nevýhodou WiFi sítí technologický stop-stav. Kvalita a rychlost před deseti lety dobře konkurovaly silně podfinancované pevné síti. Občasné výpadky a nestabilita se promíjí, je to otázka zvyku. Dnes máte na WiFi 5 GHz tak 50 Mbit v těch nejdražších tarifech.
  Naopak na 5G se současnou šířkou pásma můžete jít na 1 Gbit/s na sektor. S postupným rozšiřováním pokrytí budou pomalu zákazníci migrovat z WiFi na 5G.
  A co současní WiFi poskytovatelé? Ti se budou muset potýkat s pomalým odcházením svých zákazníků. Přitom nebudou moci zdražovat, aby kompenzovali pokles příjmů. Co teď funguje skvěle, může být za rok na hraně a za dva roky už to bude konečná.
  Už dnes sleduji jak přibývají na fasádách domů Huawei 4G modemy O2, T-mobile, Vodafone. Předtím tam bylo WiFi místního poskytovatele.
  A bohužel nikdo nedisponuje tím, čím disponuje CETIN. V ČR neexistuje nikdo jiný, kdo by mohl plnohodnotně nahradit CETIN. Nordicu a Centronetu nezbývá nic jiného, než si to co nejrychleji postavit od Cetinu. Za pár let by už bylo pozdě. Zákaznici už nebudou k mání. A vše má svoji pozitivní i negativní stránku. Záleží na každé firmě, jaký obchodní model si zvolí. Musíte vycházet z reality, ne z iluzorních představ co je dobro a co je zlo. I ten CETIN je rád, když má o jednoho klíčového zákazníka více. A je si vědom, že ho nemůže ždímat až na kost.