Hlavní navigace

Další e-shop v problémech. MT nábytek prý zničil přechod na nový informační systém

Jan Beránek

Obchod s nábytkem, respektive jeho provozovatel, na sebe sám podal návrh na insolvenční řízení. Nestíhá totiž splácet výplaty, pojištění ani dluhy.

Loni zařídil největší pozdvižení na e-commerce scéně pád budějovického e-shopu LevnéElektro.cz (když tedy nebudeme počítat události kolem Mallu a Heureky). Letos to zatím vypadá, že minimálně na jaře se bude diskutovat o brněnském MT nábytku. 

Navrhovatel se dostal do úpadku v důsledku toho, že se nepodařilo přizpůsobit řízení peněžních toků poměrně dynamickému nárůstu obchodních případů. Začátkem roku 2016 byl potom navrhovatel paralyzován nezvládnutým přechodem na nový informační systém… Kvůli nefunkčnosti IS nemohl téměř po dobu téměř 2 měsíců odbavovat zakázky, což ho finančně oslabilo natolik, že nebylo možné finanční ztrátu vyrovnat bez vkladu třetího subjektu,

Tak praví právníci v insolvenčním návrhu, který na sebe dnes podal jediný podílník e-shopu MT nábytek (respektive firmy MT-nábytek s.r.o.) – firma Exiteria.

Ačkoliv se ještě na začátku roku chlubil v tiskové zprávě jednomiliardovým obratem a expanzí do Maďarska, už tehdy zřejmě dlužil svým zaměstnancům peníze.

E-shopy, které Exiteria provozuje

Podle insolvenčního návrhu dluží firma víc než dva miliony na zdravotním pojištění, milionové nedoplatky přiznává i za DPH nebo silniční daň. K tomu ještě několik milionů za neuhrazené faktury dodavatelů a korunují to necelé tři miliony korun za dlužné výplaty zaměstnanců za prosinec, leden a únor. 

Na webu obchodu, ani na jeho účtech na sociálních sítích zatím není o problémech jeho mateřské firmy žádná zmínka, a do firmy se nám zatím nedaří dovolat. Aktualizace 21:35: Z webu obchodu už zmizel veškerý obsah a nahradilo jej oznámení o ukončení provozu:

Na srovnávači Heureka.cz si v posledních hodinách několik zákazníků stěžovalo, že obchod měl v posledních dnech problémy s dodáním koupeného zboží.

Exiteria ukončila i svůj affiliate program

Ukončení affiliate programu firma oznámila i na twitterovém účtu. 

Za e-shopem, respektive mateřskou společností Exiteria stojí trojice podnikatelů. Čtyřiatřicetiletý Milan Frantík, dvaatřicetiletý Jiří Juřica a jednatřicetiletý Dan Urbánek. A minimálně ještě na začátku roku se jejich projekt tvářil, že o žádné krizi nemůže být ani řeč. 

Content 2017 - tip Footshop

Tisková zpráva MT Nábytek z ledna 2017.

Tisková zpráva MT nábytek z ledna 2017.

MT nábytek se začal profilovat na trhu už před šesti lety. Tou dobou měl tři zaměstnance. Letos na začátku roku už jich mělo být kolem tří stovek a minimálně v tiskové zprávě se firma chlubila i vlastní dopravou. „MT nábytek jako jeden z mála e-shopů v Česku disponuje vlastní autodopravou zahrnující 60 dodávek a 20 kamionů. Na konci minulého roku jsme otevřeli v okrese Praha-východ nové logistické centrum, které umožní efektivnější a rychlejší zpracování objednávek,“ vysvětloval v lednu mluvčí firmy Vít Fišer. Dnes zatím není k sehnání. 

Komplikace pro obchod nepřišly v nejvhodnější okamžik. Letos se na nábytek chtějí zaměřit i další velké e-shopy. Už loni to sliboval třeba David Šiška z Bonami a s nábytkem operuje už Slevomat nebo Mall.cz.  

Našli jste v článku chybu?
13. 4. 2017 13:59
my, kteří víme své (neregistrovaný)

Arogantní společníci bez ekonomického vzdělání. Když se ukazovalo, že "nakolenismem" to dál nejde, začali hledat fundovanost. Jakmile fundovaný manažer objevil "zběsilosti" v účetnictví, miliónové schodky v pokladně, část výplaty vyplácené hotově načerno apod. a chtěl to narovnat a dát do pořádku, byl odstraněn. Zaplaťpánbu včas. Stejně je s podivem, že se ještě rok setrvačností udrželi v "chodu", třebaže museli celý autopark postupně vracet atd. Pokud se v řízení firmy někdo nevyzná, nemůže vůb…

11. 4. 2017 22:25
Petr (neregistrovaný)

To je takovy zjednoduseny pohled, ze firma musi byt v zisku. Rizena ztrata, jakozto docasny cil neni nic neobvykleho. Muze to naopak umoznit rust pro budouci zisky. Takze hodnotit to, zda je nutno generovat u sest let mlade firmy zisk ci byt v kontrolovane ztrate bez znalosti byznys planu a cilu a zpusobu financovani proste nejde. A navic tvorit zisk, ktery se musi danit neni zrovna dulezite, pokud za tim opet neni nejaky cil ala vyplaceni, investori apod. Takze on ten obrat je nositelem marze, …