Hlavní navigace

Názor k článku Další televizní eskapády: diváci si neví rady s obrazem a signálem od frr - To je složité. Snad od šesti let jsem...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 2. 2009 23:36

  frr
  To je složité. Snad od šesti let jsem bastlíř, od 16 let mám doma PC, od 20 let se živím internetem, později PC hardwarem apod. Jsem schopen psát drivery do linuxového kernelu, svého času jsem se hrabal ve střevech Perlu, atd. takové ty obecné záležitosti počítačově systémácké... Dost dlouho jsem byl zapáleným hifistou, svého času někdy v roce 1998 mě nadchla první generace hardwaru pro přenos TCP/IP přes rozvody kabelové televize. O všech těchto hračkách rád čtu otravné technické podrobnosti (popisy protokolů, datasheety švábů). Svého času jsem se přiživoval překlady obousměrně mezi ČJ a AJ. Teď je mi 33 a pokud se týče spotřební elektroniky, jsem dost unavený z převažující tendence ke "komputerizaci" i takových věcí, jako je televize nebo přehrávač hudby - tato se projevuje bohužel spíš v negativním slova smyslu: mizerná dokumentace, nepřehledné uživatelské rozhraní, zato hodně bugů, které nikdo neopravuje. Nemluvě o tendenci ke stále složitějšímu klubku kabeláže v obýváku, kterážto neblahá tendence započala už před mnoha lety.

  Dřív stačilo umět zapnout televizi jedním knoflíkem a přepínat kanály, případně si umět kanálový volič naladit (každý kanál měl svůj vlastní ladící prvek). Kanálů bylo pár, člověk je spočítal na prstech jedné ruky. Dneska se člověk musí orientovat v OSD menu, které je typicky víceméně zmatené a nesystematické, zato pořádně hluboké. Manuály nejsou psané ve stylu osvětovém a s praktickými tipy/postupy, ale spíš jako rozvinutý soupis toho nesmyslného OSD menu s pouze kusými popisky. "Takhle vypadá menu, jsou zde tyhle, tyhle, tyhle a tyhle položky." A teď z toho odvoďte, jak zjistit multiplex/kanál, ke kterému patří konkrétní program (předvolba na tatrance). Nebo jak si vypsat seznam známých multiplexů a k nim programy... nebo odkud vyloudit indikátor síly signálu.

  Ovládání téhle hrůzy nemůžete od laika očekávat! Orientovat se v OSD menu DVB-T přijímače na bázi znalostí ze základní školy, to je trochu daleko extrapolovaný požadavek, ne? :-))

  Pokud má člověk přistupovat k ovládání dnešní televize s nadhledem, tak musí mít poměrně podrobnou znalost technologického pozadí - vědět o existenci analogového a digitálního vysílání, o tom že v digitálu jede víc programů v jednom rádiovém kanálu, nejlíp i něco málo o formátech 4:3 vs. 16:9, plus k tomu různé formáty zvuku, co je to EPG, že anténa může potřebovat napájení... Ono už třeba setřídit nalezené kanály do svého oblíbeného pořadí je úkol, který normální uživatel typicky nezvládá. Některé přístroje řadí přímo primární seznam oskenovaných kanálů, jiné zavedly druhotný seznam "favourites", který je až "nad" primárním seznamem a primární seznam už není editovatelný - jediný způsob, jak si seřadit předvolby, je přes "favourites", což je ale potřeba napřed globálně povolit... Tohle normální člověk nezvládne ani s manuálem. Ona byla dřina seřadit kanály už třeba na starší televizi nebo videu, když měl člověk doma plnou nabídku kabelovky. Přehazovat pořadí kanálů bylo na některých přístrojích podobně složité, jako konfigurovat telefonní ústřednu Panasonic v prastaré spartánské DOSové aplikaci. Dneska na DVB-T a kombinovaných přístrojích je to někdy snad ještě větší bída.

  Poslední dobou se na mě obrací stále víc známých a sousedů, abych jim naladil televizi/STB/video. Některé odbydu, někdy se nechám ukecat. S mým znalostním pozadím k té pixle přijdu, zapnu, zkusím na to jít selským rozumem, a obvykle si vylámu zuby. Odborné znalosti jsou fajn, ale menu nemá hlavu a patu. Musím nejdřív půl hodiny studovat manuál. Okolo počítačů jsem se kdysi obešel skoro úplně bez manuálů. Dneska když chci naladit televizi, tak se bez manuálu nehnu... Manuál je psaný výše uvedeným mapovacím stylem, špatně se v něm hledá. Překlad z čínštiny do angličtiny a dál do češtiny jistě srozumitelnosti nepřidá. Každý výrobce má tendenci používat svoje vlastní názvosloví. Nejvíc mě vždycky pobaví, když se snažím lstivě uhnout mizernému českému překladu tím, že otevírám rovnou anglický manuál - a ono to v té angličtině zní podobně blbě :-)

  Podobně blbě se mi v poslední době pracovalo třeba s levnými WiFi APčky/routery. O síťovinách toho vím docela dost, ale když vlezu do menu APčku za pět stovek, tak jsem v rejži - valnou logiku to nemá, člověk musí odhadovat, jak to ten zdrogovaný asiat myslel, když tomu vyráběl uživatelské rozhraní... Fakt je, že když to vezme do ruky bezelstný klikač, který o TCP/IP a Ethernetu nemá ani páru, tak často rozchodí základní funkce na první pokus :-)

  Pokud solidní manuál nevytvoří výrobce, tak národní distributor to napraví jenom velmi zřídka. Nemluvě o chudákovi prodejci, kterému projde od konkrétního modelu rukama třeba jenom pár kusů. Že by si prodejce napsal svůj vlastní manuál? Pro jedno-dvě běžná zařízení možná, pokud je nadšenec. Pro každé zařízení, které prodá? To je _naprostá_ utopie. Platí to u spotřební elektroniky do obýváku, stejně jako u počítačových periferií - kteréžto kategorie elektroniky se začínají nepříjemně přibližovat.

  Výrobci, a to i relativně značkoví (ti co dělají všecko od automobilů přes pračky po televize a počítačové periferie) se často ani neobtěžují mít na národním webu produkty, které v dané zemi reálně prodávají. A pak hledejte dokumentaci, downloady, servisní centra. Jasně - omlátit o hlavu prodejci, tak se na ně musí :-)

  Konkrétně na oblasti DVB-T settop boxů mě znepokojuje, že tento segment trhu je takřka úplně ignorován zavedenými megaznačkami spotřební elektroniky. Jedná se o šedou zónu, kde prakticky všecko je noname, a "značky" jsou pouze vývěsními štíty místních dovozců... Potažmo technická podpora vypadá všelijak (světlé výjimky se mezi dovozci najdou).

  Je to divnej svět...