To David nebyl, Martine - ten nekrade. Mimochodem je tam napsána i blbost SFN Zelená hora s Krašovem a Domažlicemi. Není to tak. Krašov + Domažlice mají 34.k a 48.k / Zelená hora 36.k a 35.k. (v SFN s Jáchymovem) Mux2 - tedy 35.k se zapíná v Chebu v Dubnu.
Nejhorší na tom je, že v nastavení formátu patrně nemá jasno ani ČT. Jak jinak si vysvětlit, že natočí pořad ve formátu 16:9 a ten potom vysílá ve formátu 4:3 s černými okraji nahoře a dole, typicky upoutávky na pořady nebo v poslední době seriál Ranč u Zelené sedmy (logo "1" je z poloviny v obraze a z poloviny v horním černém pruhu). Majitel TV 16:9 potom dostane obraz, kde polovinu plochy obrazovky zabírá černé orámování a má tak maximálně možnost ručně laborovat, pokud to jeho přijímač umí, s nastavním obrazu, tak aby se části černých okrajů zbavil (do momentu než je další program, např. zprávy, vysílaný korektně 16:9 a divák musí cvakat ovladačem znovu...).
Vycházím ze zkušenosti s TV LG42PG3000 ve spojení se satelitem Mascom 2300CR (propojení přes HDMI kabel). Dělám něco špatně já nebo ČT?
Máte naprostou pravdu. Upoutávky vysílají 4:3 s pruhy nahoře a dole, naopak ve zpravodajství ořezávají vše na 16:9.
Musím se smát, když si vzpomenu jak loni ČT prohlašovala, že na rozdíl od Novy budou mít opravdové širokoúhlé vysílání a ne jenom obraz 4:3 ořízlý na 16:9.
To už tak zůstane na věky.Jedině že by přišla nějaká revoluce a takto natočené filmy se uložíly do trezoru a pustí se zase "Okres na severu" ,ten je 4/3 a žádné logo...
a co teprve, když se vysílají reklamy, které jdou ve všech (ne)možných formátech v rychlém sledu za sebou. Pár vteřin máte obraz čtvercový uprostřed obrazovky, pak zas plný 16:9 a ten střídá oříznuté 16:9 převedené do 4:3, tj. miniobraz uprostřed obrazovky. Reklamy samy o sobě nesmyslně blikají a řvou, to si pak myslíte, že je v TV blázinec a několik blbců vážně neví co roupama dělat.. Jenže když čekáte na začátek nějakého pořadu, tak holt trpíte a trpíte.
Mám novou širokoúhlou televizi s DVB-T, takže set-top-box nepotřebuju. Mám problémy s formátem obrazu.
Televize ČT24 nebo Z1 běží bez problémů - nemění formát, takže poměr stran souhlasí.
Problém je s kanály jako ČT1, Nova, Barrandov, které přepínají mezi formáty 4:3 a 16:9. Žádný z nastavených módů obrazu to neřeší. Buď je vše 16:9 nebo 4:3, tzn. že část pořadů má vždy "roztažené obličeje". Při zapnutí "automatického formátu" jsou všechny programy roztaženy na celou plochu obrazovky, takže formát 4:3 je opět zkreslený.
Neustálé přepínání formátu na dálkovém ovládání je nepohodlné.
Nevíte někdo, co s tím? Lze televizor nastavit tak, aby formáty přepínal sám korektně?
V menu nastavte formát na "Automatický formát" a režim obrazu nastavte na 4:3. Pozor - některé pořady původně 16:9 jsou vysílány i v DVB-T v letterboxu 4:3, např. Prima takto vysílá téměř výhradně (lze to poznat z umístění loga v černém pásu nahoře).
Jestli Vám to po tomto nastavení automaticky nepřepíná mezi formáty 16:9 a 4:3, tak zavolejte na infolinku Samsungu (viz jejich web) - pošlou Vám domů servisáka, který nahraje novější firmware.
U jiného Samsungu jsem s tím měl taky problém. Nakonec jsem našel nastavení, při kterém to funguje při příjmu z interního DVB-T tuneru plně automaticky. Tzn. při obrazu 16:9 je to přes celou LCD a při vysílaném formátu 4:3 se obraz roztáhne (vlevo a vpravo je obraz ke kraji obrazovky, nahoře i dole je část obrazu ořízlá), aby obraz nebyl deformovaný a lidi nebyli "tlustí"
Pokud to takto chcete, zkuste tyto kroky v tomto pořadí:
1) Televizi přepnout na příjem digitálu (poměr obrazu u příjmu z analog. tuneru se nastavuje zvlášť)
2) V menu TV na záložce obrazovky najít položku "Formát:" a tu nastavit na "Automatický formát"
3) Na dalším řádku pod položkou "Formát:" mám další položku "Režim obrazu:" a tu nastavit na "Zvětšení"
4) opustit menu
5) nastavení začne fungovat až po přepnutí programu mezi např. širokoúhlými zprávami na Nově a přepnutím na jiný program např Primu, když jede 4:3.
Pak stačí jen přepínat programy a formát se sám přizpůsobuje jak výše napsáno.
Dejte sem vědět, zda Vám to u tohoto modelu pomohlo.
Dokud budou televize vysílat několik obrazových formátů, ani "dokonalá" TV nezaručí, že náročný divák bude vždy spokojen. To by musel u TV fungovat podobný princip, jako to bylo před lety v biografu. Původní promítací plátna měla rozměr kolem poměru 4:3. Bílé plátno mělo černé orámování aby nebyly vidět "chlupy" na okrajích promítacího okénka. Čili viditelný obraz návštěvník viděl o trošku menší. Po nástupu rozšířených a širokoúhlých filmových formátů měla lepší kina široké plátno a podle filmu se ze stran zatahovala černá opona, aby na bílé ploše byl jen žádaný obraz. Nevím o nikom, komu by tato praxe někdy vadila. U moderního TV se zobrazovačem 16:9 by se po vzoru biografu měl přiznat fakt, že film pro pamětníky, ale nejen ten, byl natočen ve formátu 4:3 a proto musí být při nezkresleném a neosekaném obraze po stranách černé pruhy. To jsou zákony fyziky a nikdo je neznásilní, i kdyby třeba chtěl. Druhá věc je nativní rozlišení zobrazovače moderního TV. Pokud existuje mnoho možností s počtem řádků od 400 na starých plazmách až po 1080 na Full HD TV, při zachování proporcionálního obrazu a zákonů optiky, někdy se bude muset divák smířit s tím, že nemá pokrytou celou plochu obrazovky užitečným obrazem a nebo má některý rozměr ořezán či zkreslen, nebo u levnějšího TV obraz neuměle dopočítán a nebude "hezký".
Proto korektní zobrazení nemůžeme vyžadovat na žádném zázračném obvodu v TV, ale musíme se smířit s tím, že někdy máme obraz černě orámován po stranách, jindy nahoře a dole a někdy kolem dokola. To bude platit do té doby, než TV přestanou vysílat jiné pořady než ve formátu, který mají všechny TV ve všech našich domácnostech. A bude to někdy? Nebude!
Není možné aby se do budoucna poměr stran nepřepínal protože je a bude stále mnoho archivovaného filmového materiálu která jsou a budou jen ve formátu 4:3.
S tím, že někdy má obraz černé pruhy po stranách, se asi každý smíří. Nepříjemné je, že televizor automaticky nepřepíná tak, aby byly zachovány proporce obrazu a divák se nedíval na zkreslený obraz.
Je mi záhadou, proč to zvládá automaticky každý starší analogový přijímač, ale LCD televizory to neumějí.
Většina nových televitzorů automatickou změnu formátu umí, je však třeba , aby televizní stanice vysílaly i tzv. příznak "widescreen", což některé, např. Public a Prima nedělají.ČT a Nova jej vysílají.Další problém je s kabelovými televizemi, protože tyto většinou převádějí obraz do tzv. letterboxu a televizor se tudíž sám nepřepne.
Pro upřesnění, Prima i Public příznak widescreen samozřejmě vysílají. Tedy minimálně v DVB-T a DVB-S Skylink. U kabelovek to může být jinak, jak píšete.
Prima samozřejmě příznak vysílá (od fotbalového mistrovství v červnu loňského roku), pořadů v tomto formátu je tam ale žalostně málo. U Public TV o tom ale dost silně pochybuju (o příznaku). Podle toho, co jsem tam doposud viděl (ze satelitu), si myslím, že mají 16:9 "natvrdo", protože způsob, jakým oni odbavují příspěvky, vyrobené ve formátu 4:3, to je opravdu velice tristní - v širokoúhlém formátu jsou černé pruhy vlevo a vpravo, přičemž logo je přes obraz i pravý černý pruh. Důsledek: Na TV 4:3 dostanete malý obrázek uprostřed obrazovky s černými pruhy nahoře, dole, vlevo i vpravo. Na úhlopříčce 72 cm to potom vypadá hůř, než běžný obraz na úhlopř. 55 cm.
Velmi negativně musím "zhodnotit" i počínání ČT, pokud pořad, již jednou vyrobený širokoúhle, odbaví bez ostychu v módu 4:3. A pokud se tak stane u pořadu, který ČT sama v 16:9 vyrobila, je to přímo do nebe volající, bohužel.
Neodpustím si připomínku na prodejce. Co takhle dodávat SKUTEČNÝ návod k obsluze zařízení, kde by byly uvedeny i rady a doporučení ? Obvykle originál (přeložený lingvistou bez dohledu technika, který tomu rozumí) je pouze neúplný popis, což vyhovuje leda v prostředí, kde je samozřejmý nákup včetně instalace a seřízení v bytě (je v ceně) a parametry příjmu se nemění a nebo jsou šířeny nové verze FW či tabulek jak v S, tak i T vysílání.
Výmluva na to, že "takto je to dodáno se zbožím" neobstojí, zodpovědný je prodejce.
Myslím si, že obsah v návodech se oproti minulým letům, co do překladu, hodně zlepšil. Ale problém je i v tom, že někteří lidé si ho neumějí ani pořádně česky přečíst a postupovat podle i graficky znázorněných kroků, nehledě na to, že nemají třeba ani základní technický znalosti, které se mohli bez odporu naučit na základní škole. A když nepomůže originílní návod, dá se problém, rady a doporučení v dnešní době najít v jiných oblastech, např. na internetu.
To je složité. Snad od šesti let jsem bastlíř, od 16 let mám doma PC, od 20 let se živím internetem, později PC hardwarem apod. Jsem schopen psát drivery do linuxového kernelu, svého času jsem se hrabal ve střevech Perlu, atd. takové ty obecné záležitosti počítačově systémácké... Dost dlouho jsem byl zapáleným hifistou, svého času někdy v roce 1998 mě nadchla první generace hardwaru pro přenos TCP/IP přes rozvody kabelové televize. O všech těchto hračkách rád čtu otravné technické podrobnosti (popisy protokolů, datasheety švábů). Svého času jsem se přiživoval překlady obousměrně mezi ČJ a AJ. Teď je mi 33 a pokud se týče spotřební elektroniky, jsem dost unavený z převažující tendence ke "komputerizaci" i takových věcí, jako je televize nebo přehrávač hudby - tato se projevuje bohužel spíš v negativním slova smyslu: mizerná dokumentace, nepřehledné uživatelské rozhraní, zato hodně bugů, které nikdo neopravuje. Nemluvě o tendenci ke stále složitějšímu klubku kabeláže v obýváku, kterážto neblahá tendence započala už před mnoha lety.
Dřív stačilo umět zapnout televizi jedním knoflíkem a přepínat kanály, případně si umět kanálový volič naladit (každý kanál měl svůj vlastní ladící prvek). Kanálů bylo pár, člověk je spočítal na prstech jedné ruky. Dneska se člověk musí orientovat v OSD menu, které je typicky víceméně zmatené a nesystematické, zato pořádně hluboké. Manuály nejsou psané ve stylu osvětovém a s praktickými tipy/postupy, ale spíš jako rozvinutý soupis toho nesmyslného OSD menu s pouze kusými popisky. "Takhle vypadá menu, jsou zde tyhle, tyhle, tyhle a tyhle položky." A teď z toho odvoďte, jak zjistit multiplex/kanál, ke kterému patří konkrétní program (předvolba na tatrance). Nebo jak si vypsat seznam známých multiplexů a k nim programy... nebo odkud vyloudit indikátor síly signálu.
Ovládání téhle hrůzy nemůžete od laika očekávat! Orientovat se v OSD menu DVB-T přijímače na bázi znalostí ze základní školy, to je trochu daleko extrapolovaný požadavek, ne? :-))
Pokud má člověk přistupovat k ovládání dnešní televize s nadhledem, tak musí mít poměrně podrobnou znalost technologického pozadí - vědět o existenci analogového a digitálního vysílání, o tom že v digitálu jede víc programů v jednom rádiovém kanálu, nejlíp i něco málo o formátech 4:3 vs. 16:9, plus k tomu různé formáty zvuku, co je to EPG, že anténa může potřebovat napájení... Ono už třeba setřídit nalezené kanály do svého oblíbeného pořadí je úkol, který normální uživatel typicky nezvládá. Některé přístroje řadí přímo primární seznam oskenovaných kanálů, jiné zavedly druhotný seznam "favourites", který je až "nad" primárním seznamem a primární seznam už není editovatelný - jediný způsob, jak si seřadit předvolby, je přes "favourites", což je ale potřeba napřed globálně povolit... Tohle normální člověk nezvládne ani s manuálem. Ona byla dřina seřadit kanály už třeba na starší televizi nebo videu, když měl člověk doma plnou nabídku kabelovky. Přehazovat pořadí kanálů bylo na některých přístrojích podobně složité, jako konfigurovat telefonní ústřednu Panasonic v prastaré spartánské DOSové aplikaci. Dneska na DVB-T a kombinovaných přístrojích je to někdy snad ještě větší bída.
Poslední dobou se na mě obrací stále víc známých a sousedů, abych jim naladil televizi/STB/video. Některé odbydu, někdy se nechám ukecat. S mým znalostním pozadím k té pixle přijdu, zapnu, zkusím na to jít selským rozumem, a obvykle si vylámu zuby. Odborné znalosti jsou fajn, ale menu nemá hlavu a patu. Musím nejdřív půl hodiny studovat manuál. Okolo počítačů jsem se kdysi obešel skoro úplně bez manuálů. Dneska když chci naladit televizi, tak se bez manuálu nehnu... Manuál je psaný výše uvedeným mapovacím stylem, špatně se v něm hledá. Překlad z čínštiny do angličtiny a dál do češtiny jistě srozumitelnosti nepřidá. Každý výrobce má tendenci používat svoje vlastní názvosloví. Nejvíc mě vždycky pobaví, když se snažím lstivě uhnout mizernému českému překladu tím, že otevírám rovnou anglický manuál - a ono to v té angličtině zní podobně blbě :-)
Podobně blbě se mi v poslední době pracovalo třeba s levnými WiFi APčky/routery. O síťovinách toho vím docela dost, ale když vlezu do menu APčku za pět stovek, tak jsem v rejži - valnou logiku to nemá, člověk musí odhadovat, jak to ten zdrogovaný asiat myslel, když tomu vyráběl uživatelské rozhraní... Fakt je, že když to vezme do ruky bezelstný klikač, který o TCP/IP a Ethernetu nemá ani páru, tak často rozchodí základní funkce na první pokus :-)
Pokud solidní manuál nevytvoří výrobce, tak národní distributor to napraví jenom velmi zřídka. Nemluvě o chudákovi prodejci, kterému projde od konkrétního modelu rukama třeba jenom pár kusů. Že by si prodejce napsal svůj vlastní manuál? Pro jedno-dvě běžná zařízení možná, pokud je nadšenec. Pro každé zařízení, které prodá? To je _naprostá_ utopie. Platí to u spotřební elektroniky do obýváku, stejně jako u počítačových periferií - kteréžto kategorie elektroniky se začínají nepříjemně přibližovat.
Výrobci, a to i relativně značkoví (ti co dělají všecko od automobilů přes pračky po televize a počítačové periferie) se často ani neobtěžují mít na národním webu produkty, které v dané zemi reálně prodávají. A pak hledejte dokumentaci, downloady, servisní centra. Jasně - omlátit o hlavu prodejci, tak se na ně musí :-)
Konkrétně na oblasti DVB-T settop boxů mě znepokojuje, že tento segment trhu je takřka úplně ignorován zavedenými megaznačkami spotřební elektroniky. Jedná se o šedou zónu, kde prakticky všecko je noname, a "značky" jsou pouze vývěsními štíty místních dovozců... Potažmo technická podpora vypadá všelijak (světlé výjimky se mezi dovozci najdou).
Franto, klobouk dolů! Už dlouho jsem nečetl pravdivější a tak skvěle napsaný příspěvek! V něm je často něco magického, co ani nikdo nedokáže pořádně popsat, a při tom s tím musí člověk souhlasit. Je to tak, dnešní svět je divnej a orientovat se v něm se prakticky už nedá, protože nás to všechno okolo pohlcuje čím dál víc. Fakt klikám na zelenou ruku!
jako další námět do informační kampaně. Lidé by měli být informováni i o těchto apektech digitalizace. Jedná se totiž o průvodní jev nástupu nové technologie, a o něm by měl být každý divák také informován!
Lidi by si hlavně měli umět přečíst návody k obsluze a s přístrojem se snažit trochu seznámit. Když mi volají na servis kvůli takové ptákovině, jako např. kde vypnou napájení pro anténu (tlačítko Menu, najet do nastavení a je to poslední položka v nabídce - jak jednoduché) tak si začínám myslet, že většina národa je snad negramotná a raději by si nic takového kupovat neměla.
Jak uvádí i autor článku, je velká spousta diváků, kteří raději, než aby si vzali k ruce návod a podle něj postupovali, přístroj odpojí a odnesou do prodejny nebo do servisu, aby jim ho tam nastavili.
Na to pre-echo jsem zvedav - az spusti Devin (na ktery mam smerovanou antenu) a Kojal (ktery mam v "zádech") k tomu beru "bokem" beru Hády a druhym "bokem" do toho jde jeste Barvicka (ta je ale vertikal, takze aspon ta je mimo hru,
protoze mam antenu horizontal)
To máte dobrý, u nás jede silný duchatý Kojál téměř ze všech směrů, slušně Děvín a po patřičném zesílení i Hády. Tak jsem zvědav na listopad. Navíc mux 2 a 3 nepojede z Kojálu, takže budu muset ladit stejně Hády, které jsou ale signálově nejslabší.
Podle tabulek "2" a "3" z Kojalu az v zari 2010. Je ale otazkou, jestli Barrandov
nezkusi zatlacit na provozovatele multiplexu, aby spoustel rychleji ... V pripade
Kojalu by na tom mohla mit zajem i Prima TV - ta by si totiz hodne pomohla...
Nic jsem neříkal a netvrdil, že z Kojálu nepojede Mux2 a 3. Kdyby jste četl pozorně, tak jsem zauvažoval jen o možném eliminování pre-echa Hády X Kojál s možným přetočením na Děvín.
Jenže problém je v tom, že když přetočíte na Děvín, přijdete o mux 3. Stejně tak Kojál má začít vysílat mux 2 až koncem roku 2010! Takže pokud chcete chytat všechny tři muxy, musíte anténu mít natočenu stejně na Hády.
Já tedy zase nechápu, kde informace čerpáte vy. Podle obecně známých údajů spustí Kojál multiplex 1 (K29) 30.11.2009 a multiplexy 2 a 3 (K40 a K59) až 30.9.2010. U Děvína se to trochu urychlilo, takže zde multiplex 2 (K40) startuje 31.3.2009 a multiplex 1 (K29) 30.11.2009 (tedy oproti dříve uváděným termínům to bude společně s Kojálem).
Zrovna na tomto "infoserveru" je poměrně dost nepřesností a vůbec se tam prozatím nepromítlo ono "urychlení" výstavby 1. multiplexu (jde o Hošťálkovice a Děvín).
Šlo mě o odstranění možného pre-echa letos jen na Muxu1 29k - Kojál x Hády. Jistě druhou anténu na Mux2 a 3 bych nechal natočenou na Hády. Pro Mux3 samozřejmě musím počítat se samostatnou anténou na Hády nebo Kojál. Ale to je zatím jen moje krizová varianta, až praxe ukáže, jak to je. Jistě nejlepší by byla jedna anténa na všechny tři muxy.
I když na Novu a Nova Cinemu moc nekoukám jem rád, když se mohu kouknout na film v původním znění. Jen je škoda, že ostatní programy nevysílají filmy v dualu.
Souhlasím s Vami, ale problém prodejců STB je, že jen velmi málo STB DUAL zvuk zvládá, tak pro ně je nejlepším řešením ho "zakázat" a prodávat vše. Takže bych si přál nálepku "umí dobře Česky a DUAL" :)
To samé se týká nesprávného užívání televizního výstupního módu Scartu, kdy má často divák nastaveno méně kvalitní CVBS místo RGB. Prostě nastavení obecně divák neřeší, hlavně že mu to „hraje“.
Možná podle technických parametrů to tak je, ale u mého stroje podle oka je CVBS mnohem lepší než RGB. Takže bych to neudával jako univerzální doporučení.
Vysílač CHEB - Zelená hora NENÍ v SFN s Krašovem ani Domažlicemi. Zelená je s Jáchymovem, jen tak mimochodem. To bych jinak kruci věděl, když jsem zrovna mezi těmito třemi vysílači (Vraní vrch, Krašov, Zelená hora) Správně na toto upozorn'uje již jeden předchozí diskutující.
Před 14.-ti dny jsem koupil LCD televizi 32LG3000.Má analog.i digit.tuner,úhlopříčka 80 cm.Signál přijímám přes satelit a propojení do televize je skartem.Při sledování pořadů,kdy je obraz přes celou obrazovku,se stává,že sebou obraz trhne doprava a během 2-3 vteřin zase zpět vlevo.Dělá to na všech stanicích,ale ne vždy.Třeba tento víkend na ČT-4 byl hokej hotovým utrpením,ale během tenisu to za celý zápas neudělalo?Při sledování filmu z DVD tento problém taky není,nebo jsem ho nepostřehl.Je fakt,že to častěji dělá při statických scénách /záběr krajiny,rozhovor/,ale při zprávách na ČT-1 se to ještě nestalo.Je problém v kombinaci satelit/DVB-S/a televize/DVB-T/?Nebo mám něco změnit v nastavení televize?Děkuji za případnou pomoc.
Při SCARTovém propojení se tunery neuplatňují. Pokud se obraz pouze posune a nezmění se jeho velikost, ani poměr stran, nehledal bych příčinu ani ve špatném kontaktu a nebo drátu ovládající ve SCARTovém kabelu formát obrazu. Pokud ale máte možnost kabel vyměnit, mohl byste začít právě tím. On ten poskok může být při statických scénách nápadnější, při pohybu scény si toho nemusíte všimnout. Přitom tenis je většinou statický záběr kamery a při hokeji se kameraman nezastaví. Sám mám doma jednu 32LG5000 a nenapadá mne. že by v menu bylo nějaké nastavení, které by mohlo být příčinou tohoto jevu. Problém může být i při reklamaci. Může se stát, že v podmínkách servisu se efekt neprojeví a nebo budou tvrdit, že příčina je v DVB-S příjmu. Ani to totiž nelze 100% vyloučit. Vámi uváděná kombinace televize/DVB-T je možná? Můžete alespoň přechodně sledovat DVB-T? Tím by se snad dala TV vyloučit a následně se soustředit více na satelitní příjem.
U nás,bohužel,ještě pozemní digitál nevysílá /Orlické hory/,proto jsem před dvěma lety koupil satelit.Než jsem koupil tuto lcd,sledoval jsem vysílání na 18 let staré televizi Tesla-Rubín.Na ní ale tento pohyb obrazu nebyl.Při pohybu obrazu se nezmění ani jeho velikost ani poměr stran.Dnes jsem vysledoval,že ten pohyb vzniká i při formátu,kdy má obraz nahoře a dole černé pruhy.A konkrétně u toho hokeje,to trhnutí obrazu není jen při vhazování puku/statická situace/,ale i při pohybu hráčů s pukem.Každopádně děkuji za radu-jsem v této problematice absolutní amatér,a pokusím se na víkend sehnat jiný SCART kabel.