Hlavní navigace

Názor k článku Data retention dostalo stopku už i v ČR od Karel Kocourek - Možná by bylo na místě připomenout si původ...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 4. 2011 16:05

  Karel Kocourek (neregistrovaný) ---.fki-et.com

  Možná by bylo na místě připomenout si původ Vašich "svobod". Původně totiž zhruba takových svobod nepožívali všichni obyvatelé, ale jenom vojenská šlechta, přičemž podstatnou podmínkou příslušnosti k ní byla přísaha věrnosti a jakási osobní a rodinná integrita. Magna Charta v Anglii se nijak netýkala obyčejných poddaných.

  Vývojem se tato zjevná nespravedlnost odstraňovala, takže svých svobod dosáhl nejprve i městský stav a nakonec všichni občané. Nedílnou součástí ale byla povinnost vojenské služby a jakási forma přísahy věrnosti. Vlastizrada se zpravidla trestala i nejvyšším trestem. Ještě na konci 19. století by žádnému občanovi nepřišlo divné, že podléhá striktním pravidlům v oblasti obrany a bezpečnosti.

  1. světová válka a pak několik velkých totalitních systémů učinily brannou povinnost a vůbec striktní poslušnost vůči principům fungování státu celkem nepopulární. Ale jisté je, že stát nebo národ, který ztratil schopnost svojí obrany v důsledku neochoty svých členů, musí v dlouhodobé perspektivě podlehnout ostatním.

  Samozřejmě existuje i jiná varianta, jak si jako soukromá osoba zajistit bezpečnost, a to, že se přikloníte vždy k vítězné straně. Pokud sledujete takovou strategii, jsou samozřejmě údaje o Vaší osobní historii na závadu, protože snižují možnost volby. Ale Vaše osamocená nezávislost pak už nepůsobí moc hrdě, spíš uboze.