Možná by bylo na místě připomenout si původ Vašich "svobod". Původně totiž zhruba takových svobod nepožívali všichni obyvatelé, ale jenom vojenská šlechta, přičemž podstatnou podmínkou příslušnosti k ní byla přísaha věrnosti a jakási osobní a rodinná integrita. Magna Charta v Anglii se nijak netýkala obyčejných poddaných.
Vývojem se tato zjevná nespravedlnost odstraňovala, takže svých svobod dosáhl nejprve i městský stav a nakonec všichni občané. Nedílnou součástí ale byla povinnost vojenské služby a jakási forma přísahy věrnosti. Vlastizrada se zpravidla trestala i nejvyšším trestem. Ještě na konci 19. století by žádnému občanovi nepřišlo divné, že podléhá striktním pravidlům v oblasti obrany a bezpečnosti.
1. světová válka a pak několik velkých totalitních systémů učinily brannou povinnost a vůbec striktní poslušnost vůči principům fungování státu celkem nepopulární. Ale jisté je, že stát nebo národ, který ztratil schopnost svojí obrany v důsledku neochoty svých členů, musí v dlouhodobé perspektivě podlehnout ostatním.
Samozřejmě existuje i jiná varianta, jak si jako soukromá osoba zajistit bezpečnost, a to, že se přikloníte vždy k vítězné straně. Pokud sledujete takovou strategii, jsou samozřejmě údaje o Vaší osobní historii na závadu, protože snižují možnost volby. Ale Vaše osamocená nezávislost pak už nepůsobí moc hrdě, spíš uboze.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.