Hlavní navigace

Názor k článku Datové schránky ante portas od MB - V článku padlo, že mnohé subjekty o datových...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 25. 3. 2009 8:53

    MB (neregistrovaný) 193.86.31.---
    V článku padlo, že mnohé subjekty o datových schránkách resp. o všech dalších důsledcích zákona č.300/2008 Sb. jen tuší - a konverze dokumentů je legislativně možná ještě větší rébus. Ale to je důsledek toho, že MV stále ještě za chodu řeší prováděcí vyhlášky včetně toho, co vlastně mezi datovými schránkami bude putovat. Proto ani nemohou být zatím připraveny spisové služby (sw) úřadů a to od všech klíčových dodavatelů. A je také otázka, zda bude stačit menším subjektům pouze webklient DS (nebudou-li mít sw na spisovou službu), aniž by musely řešit ukládání došlých dat nákladnou konverzí.

    Bezpečnost přístupu ke schránkám, alespoň ze začátku, asi nebude hlavní problém. Podání na úřad a odeslání nemá charakter bankovních operací a asi největší škodou může být vyluxování cizí datové schránky. Ale tam by měl obsah zůstat vždy ještě 90 dnů po prvním vyzvednutí.

    Co asi není nejlepší, že cena za tuto službu bude zřejmě vyšší než klasická papírová pošta. Ze začátku totiž bude cena za transakci 18 Kč, pokud k tomu budu muset použít časové razítko, tak se dostanu vpodstatě na dnešní cenu doporučené zásilky. A to budu muset ještě platit třeba za konverzi dokumentů, pořizovat sw, datová úložiště, měnit metodiku práce. A úřad by měl zasílat povinně přes datové schránky i poštu, kterou dnes zasílá obyčejnou obálkou za 10 Kč. Dále úřady šetřily i tím, že v jedné zásilce šlo více dokumentů, což je při sw vypravení nutné včas naprogramovat. To se nevyřeší za 100 dnů a už dnes vyvstává otázka, jak dlouho vlastně bude trvat náběh na plný provoz a jak moc "plný" bude skutečně zrealizován.