Hlavní navigace

Názor k článku Datové schránky: je možnost odesílat zprávy generální plnou mocí i pro pověřené osoby? od Filip Jirsák - To, že jde ID DS jednoznačně převést na...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 10. 2. 2017 19:25

    Filip Jirsák

    To, že jde ID DS jednoznačně převést na IČO, je vedlejší produkt implementace datových schránek – nikde nemáte zaručené, že je to opravdu jednoznačné (i v průběhu času), nikde nemáte zaručené, že tu službu vnitro nezruší. U fyzických osob ta jednoznačná identifikace chybí úplně.

    To, že je někdo oprávněn jednat jménem firmy, a k čemu přesně je oprávněn, nikdy automatizovaně nezjistíte. Pověření může být každé jiné, to nejde nacpat do nějakých škatulek. Když vám ta objednávka přijde poštou, máte tam načmáraný nějaký podpis, a nevíte ani kdo to podepsal, natož abyste věděl, jaké má pověření. Problém s identifikací certifikátů je jenom v tom, že nemáme jednoznačnou identifikaci osob – do certifikátů může být vloženo IK MPSV, ale to je dobrovolné (a EU do toho teď hodila vidle když určila, že příjemce nesmí jednoznačnou identifikaci osoby vyžadovat).

    Elektronické pečeti s tím nemají nic společného, ty potvrzují, že daný subjekt vytvořil daný dokument – třeba že výpis z katastru nemovitostí vytvořil katastrální úřad a tedy je důvěryhodný.