Hlavní navigace

Názor k článku Datové schránky: je možnost odesílat zprávy generální plnou mocí i pro pověřené osoby? od Finist - Podle mě řeší, mrkněte znovu na text zákona....

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 13. 2. 2017 18:24

    Finist (neregistrovaný) 185.51.248.---

    Podle mě řeší, mrkněte znovu na text zákona. Pořád se bavíme o úkonech držitele DS (z jeho DS-§18/1, nikoli z cizí DS), jenom jménem držitele jedná buď on sám (jako oprávněná osoba), tam není problém, nebo někdo jiný (nejčastěji pověřená osoba, u právnických osob i oprávněná osoba - jednatel). Pokud jiný zákon požaduje, aby jménem držitele jednalo více osob (které se najednou přihlásit nemohou), § 18/2 fikci vylučuje a vyžaduje podpis všech takových osob.
    Z důvodové zprávy:
    "Ke zprávám nebude nutné připojit zaručený elektronický podpis (přihlášení do informačního systému datových schránek jej v případě provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci nahrazuje)".
    To přeci jasně směřuje na konkrétní přihlášenou osobu (a její údaje místo jejího podpisu) a MV to tak chtělo - jako náhradu vlastnoručního nebo elektronického podpisu přihlášené osoby. Nebo ne??
    Dále z DZ:
    "Stanoví se, že úkon učiněný prostřednictvím datových schránek osobou v tomto ustanovení uvedenou má stejné účinky jako podepsaný písemný úkon. S ohledem na skutečnost, že některé právní (případně interní) předpisy vyžadují společný podpis více
    osob, se v takovém případě úkonu učiněnému prostřednictvím datových schránek účinky podepsaného dokumentu nepřiznávají a je třeba použít zaručený elektronický podpis.“