Hlavní navigace

Názor k článku Datové schránky: je možnost odesílat zprávy generální plnou mocí i pro pověřené osoby? od Filip Jirsák - Tam se ale nepíše nic o tom, že...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 13. 2. 2017 21:47

    Filip Jirsák

    Tam se ale nepíše nic o tom, že by to někdo podepsal, že by to byl něčí podpis nebo cokoli o přihlášené osobě. Je tam fikce podpisu, tzn. na dokument se hledí, jako by byl podepsaný, ale nikde se neřeší kým a jak by byl podepsaný. Ostatně přihlašovat do ISDS se nemusí jen člověk, může se přihlásit i systém, a ten rozhodně nemůže nic podepsat.

    Dalo by se argumentovat tím, že pověření v ISDS je jen technická operace a souběžně s tím musí být dotyčný pověřen i právně. Což by mimo jiné znamenalo, že by úřady měly požadovat pověřovací listinu pokaždé, když jí ve stejných případech požadují u listinného podání. A navíc by bylo potřeba, aby předávání informací o tom, kdo učinil který úkon, bylo podchycené v zákoně. Podle mne ale současná úprava určitě neznamená, že přihlášením uživatel svým jménem podepíše dokument, pouze se na nepodepsaný dokument hledí, jako by byl právoplatně podepsán.