Hlavní navigace

Názor k článku Datové schránky vyděsily klienty finančních úřadů. Kdy můžete zprávu pokládat za doručenou? od Filip Jirsák - V případě DS doručení do schránky + 10...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 7. 1. 2013 17:17

    Filip Jirsák

    V případě DS doručení do schránky + 10 dnů = přečtení. Šifrování dokumentů DS naopak znemožňují – interně ISDS možná šifruje, ale ověřit si to nemůžete. Pořádné šifrování by ale znamenalo, že odesílatel zašifruje dokument veřejným klíčem adresáta, takže dokument nemůže přečíst nikdo jiný, než adresát – ani správce "mail serveru". To ale ISDS prakticky neumožňují, protože nepodporují žádný formát, který by šifrování podporoval. Leda by si nějaký úřad vymyslel svůj XML formát, ve kterém by zašifrovaná data byla vložena – to ale není moc praktické. Všechny možné útoky vedoucí k možné změně obsahu zprávy se řeší elektronickým podpisem (který se opět datové schránky pokouší obejít a vystrnadit).

    Elektronické podepisování a šifrování e-mailu se používá už léta, je ověřené a funkční. Takže v tomto směru datové schránky nepřinášejí nic lepšího, právě naopak.