Hlavní navigace

Názor k článku Datovým schránkám je 10 let, jejich provoz přišel na 6 miliard od Filip Jirsák - Pořád je ale otázka, proč přidávat další funkce...

  • 2. 7. 2019 11:30

    Filip Jirsák

    Pořád je ale otázka, proč přidávat další funkce do DS, když ty samé funkce už umí e-mail dávno. Nechápu, proč by měl být nesmysl chtít po někom pořízení certifikátu pro elektronický podpis, když je to stejně „složité“, jako zřízení datové schránky, akorát se to dá udělat na více místech (všude, kde můžete zřídit DS, můžete pořídit i kvalifikovaný certifikát, ten ale můžete pořídit i na více místech). A pokud vidíte výhodu v tom nižším zabezpečení datových schránek, i to se pořád dá realizovat přes e-mail – přihlásíte se jménem a heslem (jako do DS) a zprávu za vás podepíše server.

    Že je to lokální nástroj vadí. Pro komunikaci se státem už máme DS. A pro komunikaci v rámci soukromého sektoru je právě tohle dost zásadní omezení, protože nikdo nebude řešit, že když chce komunikovat s jinou českou firmou, použije DS, ale když chce komunikovat s jinou firmou v rámci EU, použije právě e-mail. Nedává tedy žádný smysl pro komunikaci s českými formami používat něco speciálního, co má horší vlastnosti.

    Mně připadá, že zahleděný jste vy – do datových schránek. A nevidíte, že to, o co byste je chtěl rozšiřovat, už jinde dávno funguje, a funguje to lépe.