Hlavní navigace

Názor k článku Datovým schránkám je 10 let, jejich provoz přišel na 6 miliard od Filip Jirsák - Pro komunikaci se státem už to funguje. Vy...

 • 2. 7. 2019 12:25

  Filip Jirsák

  Pro komunikaci se státem už to funguje. Vy byste to chtěl upravovat tak, aby to podporovalo i komunikaci mezi firmami.

  I dnes musite mit DS i email, protoze komunikujete loklane i nelokalne, jaka by byla tedy zmena? Zadna.
  Přesně. Nebyla by to žádná změna, nic nového by to nepřineslo. Jaký smysl by tedy mělo dělat nějaké úpravy na DS, když by to nic nepřineslo?

  Co se tyka zbytku, tak je to opet o tom, ze hodnotite soucasny stav a odmitate to, ze by se DS posunul kapku dal.
  Protože si odporujete. Píšete, že byste posunul DS o kapku dál, ale nepřineslo by to žádnou změnu. Tak k čemu by ten posun byl?

  Zabezpečení než e-mail na Centru je v tom, že správy zasílané přes DS nemůžete šifrovat, e-mail šifrovat můžete. Garance doručenky je v komunikaci v soukromém sektoru minoritní problém, jak často si firmy mezi sebou posílají obálky s modrým pruhem? Naopak to omezení jen na ČR je velké omezení – proč by někdo používal takovou hle specialitu, když stejně pro komunikaci se zahraničím potřebuje používat e-mail?

  Babička na vesnici nemůže dostat hotovou schránku, stejně je potřeba ověřit její totožnost. Ale po tom ověření totožnosti klidně může dostat přístup do webmailu, kdy bude zprávy jejím jménem podepisovat server. Kdo tomu bude chtít důvěřovat, může – a kdo bude chtít víc, může použít kvalifikovaný elektronický podpis nebo třeba šifrování.

  Nebo-li než se snažit z DS udělat e-mail a přesvědčit minimálně celou EU, aby to začala používat, bylo by lepší přidat k e-mailu ty prvky, které mají DS. Ostatně nemá smysl vymýšlet si česká specifika, když tu máme eIDAS, pomocí kterého bude komunikovat celá EU.