Hlavní navigace

Názor k článku Datovým schránkám je 10 let, jejich provoz přišel na 6 miliard od BobTheBuilder - Datové schránky nemají ambici nahradit e-mail. Datové schránky...

 • 2. 7. 2019 21:04

  BobTheBuilder

  Datové schránky nemají ambici nahradit e-mail. Datové schránky jsou náhradou úřední korespondence (doručenky, podatelny úřadů a tak).
  E-mail nemá na to, aby nahradil datové schránky z řady důvodů, jako je třeba úřední identifikace účastníků (státem přidělené neměnné ID), nepopiratelnost doručení (non-repudiation) a role subjektů (lidí) vůči datové schránce právní entity (firma nebo osoba).
  Kdybyste chtěl DS nahradit e-mailem, musel byste nejspíš opustit SMTP a přejít na X.400, abyste mohl použít X.400, musel by stát spustit adresářové služby X.500 (tohle všechno už komise ITU před bratru 30 lety vymyslela a dokonce ta komise i napsala implementaci), ale ještě pořád byste neměl ty role osob vůči schránce (mailboxu).
  Ale X.400/X.500 je, myslím, tak čtvrt století mrtvá věc. Nějaké experimenty proběhly u nás snad kolem roku 93 a jediné, co po tom zůstalo, je LDAP inspirované X.500, ale implementované rozumně (žádné ISO OSI a státní centrální autorita).