Hlavní navigace

Názor k článku Datovým schránkám je 10 let, jejich provoz přišel na 6 miliard od Filip Jirsák - Software602 měl svůj FormFiller, který pro popis vzhledu...

  • 5. 7. 2019 11:40

    Filip Jirsák

    Software602 měl svůj FormFiller, který pro popis vzhledu formuláře převzal jazyk FO (založený na XML) rozšířený o vlastní prvky. FO se běžně používá pro transformace XML FO PDF, je na to např. opensource nástroj Apache FOP. A protože FO je XML s textem, dá se dobře komprimovat, takže se používá i jeho varianta komprimovaná gzipem (podobně jako třeba u SVG). Z toho vzniklo ZFO (jsme ve světe Windows, takže nečekejte žádné .fo.z).

    FormFiller měl tedy ve Windows asociaci s koncovkou ZFO. Když pak vznikaly datové schránky, byl potřeba nějaký formát, který bude možné elektronicky podepsat. Zvolili tedy standardní PKCS#7 kontejner (používá se např. pro šifrované S/MIME e-maily), který má uvnitř XML s obsahem datové zprávy (je to stejné XML, jaké se používá při komunikaci s ISDS pomocí webových služeb – akorát je tam myslím jiný namespace). No, a protože FormFiller už měl ve Windows asociaci s příponou ZFO, použili i pro tenhle nový formát příponu ZFO. (Jediné smysluplné vysvětlení, které mne napadá, je aby se to nepletlo uživatelům – prostě ZFO se vždy otvírá pomocí FormFilleru a uživatel není zmaten tím, že se jedním programem otvírají dvě různé koncovky. Ale když uživatelé zvládají třeba DOC a DOCX, proč by nezvládli tohle?) Takže ZFO otvírané FormFillerem jsou ve skutečnosti dva úplně odlišné formáty, jedno je formulář a druhé datová zpráva ISDS.