Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od mgr.pavel - No a právě tu monetizaci open source pan...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 8. 2018 9:16

  mgr.pavel (neregistrovaný) ---.redhat.com

  No a právě tu monetizaci open source pan Grundl nedokázal udělat. Potřebuje někdo support jeho knihovny? Ať ten dodává tvrdě placený. Ať si na to najme jednoho dva lidi, pokud to nebaví jeho samotného. Atd.

  Monetizovat FOSS jde, úspěšné příklady existují. Jenže pan Grundl svým přístupem "já chci psát kód a vyvíjet něco nového a neřešit další věci" ty možnosti monetizace sám sobě zazdívá..

  Jako jeho zpětná vazba je fajn. Je poučná v tom, že když se chce člověk na FOSS uživit, tak zkrátka MUSÍ myslet na monetizaci, musí se tomu nějak věnovat (např. mít malou firmu co se tomu věnuje, a strávit malý čas vedení této firmy). Ale taková poučka mi přijde celkem základní..

  Argumenty typu "open source je komunismus" jsou nesmysl. Stačí být dostatečně asertivní a chtít si nechat zaplatit např. za support nebo za to když někdo chce novou feature. Věta "Tato skupina chce podporu, řešit problémy a tak dále" přímo vybízí si požádat o peníze. FOSS je zdarma, podpora nemusí být.