Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od h4x0r - Tenhle příspěvek uhodil řekl bych hřebík na hlavičku. Ostatně...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 8. 2018 9:25

  h4x0r

  Tenhle příspěvek uhodil řekl bych hřebík na hlavičku.

  Ostatně z rozhovoru:
  Když jsem vystupoval na konferenci Devel.cz, položil jsem otázku, proč lidé v sále používají open source. Byl jsem si jistý, že první a nejhlasitější odpověď bude to, že open source je zadarmo. Což je ta největší lež.

  Právě že z pohledu uživatele to lež není a zhusta to bývá když ne jediný či hlavní, tak minimálně prvotní důvod, proč do opensource jít. Když jsem před mnoha lety na serveru nahrazoval pirátěné Windows Linuxem, bylo to maso. Nerozuměl jsem tomu, na čase mě to stálo spousty dní - to zmiňované prolézání fór, nekonečné zkoušení různých návodů, které jak na potvoru selhávaly až někde na konci, když už si člověk předchozími pokusy systém důkladně rozvrtal... Ještě, že tenkrát měl můj čas prakticky nulovou cenu. A nulová cena opensource byl ten jediný důvod, proč jsem relativně funkční řešení na Windows nahradil něčím, čemu jsem vůbec nerozuměl. Až později jsem se do toho ponořil a od té doby v případě Linuxu nulová cena není dávno důvod, proč jsem Windows vyhodil i z dalších serverů a Linux na serveru bych preferoval, i kdyby byl dražší než Wokna.

  Proč si myslíte, že lidé neustále hledají nějaké "free alternativy" čehokoliv? Protože jim nevyhovuje funkčnost originálu? Nikoliv, protože jim nevyhovuje nenulová cena originálu.

  To, že i vývoj opensource stojí peníze, to je přece jasné. A pokud někdo preferuje opensource proto, že je levný (málo kdo ho preferuje proto, že si během tří let projde zdrojáky, nenajde špeka a bude žít s úžasným pocitem, že si jím použivaný software sám prověřil), tak se nedá očekávat, že bude ochotný za to, co dostal zadarmo, ještě platit. A pokud ano, tak dá stovku a bude mít dobrý pocit, že autorovi nechal slušný tuzér, protože nemusel dávat vůbec nic.

  Očekávání, že uživatelé nalákaní na produkt zdarma najednou začnou platit, mi přijde podobně zvrhlé jako očekávání, jako když si hospoda pozve lidi na kupóny ze Slevomatu a pak se hrozně diví, že tam ti lidé nenechají korunu navíc a příště už za plnou cenu nepřijdou, protože půjdou zase jinam, na další slevu, protože jim nejde o produkt (jídlo, atmosféra...), ale o cenu.

  A proto jsem přesvědečen, že linkin má velkou pravdu. Netuším, co pana Grudla vedlo k tomu, že Nette vydal jako opensource, ale věřím tomu, že jedním (a možná i hlavním) důvodem bylo to, že získal relativně rychle uživatelskou základnu. Kdyby napsal Nette 1.0 a hned to prodával za osm tisíc, asi by příliš uživatelů nezískal.
  A poctivou prací získanou uživatelskou základnu už nedokáže řádně monetizovat. To ale není problém opensource., to je problém špatného přístupu.