Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Miloslav Ponkrác - Víte, co je to pár desítek tisíc řádek...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 8. 2018 16:05

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Víte, co je to pár desítek tisíc řádek zdrojového kódu? To je něco, co dám dohromady za týden či dva, a to včetně unit testů a dalšího.

  Problém pana Grudla je jeho bombastičnost. Dělá obyčejný malý framework. Žádný velký projekt. Neuvědomil si klíčové věci:

  1) Podstatou serióznosti každé knihovny/frame­worku/modulu je a) NEMĚNNÉ, b) PROMYŠLENÉ - API, tedy interface. Zpětná kompatibilita musí být stejně svatá jako pro věřícího jeho bůh. Pokud rozbíje v další verzi zpětnou kompatibilitu, tak jen po obrovském zvážení, v minimální míře, a musí za to dát abnormálně obrovské zlepšení.

  API je svatý kontrakt a smlouva mezi autorem knihovny/frame­worku/modulu a uživatelem/vý­vojářem.

  2) Nezbytným základem úspěchu je DOKUMENTACE. Dokumentace v češtině/angličtině v případě Nette. Dokumentací NENÍ generování koster metod tříd pomocí javadocu, doxygenu nebo podobného nástroje s jednou holou větou.

  Špatná dokumentace jde ruku v ruce s porušením pravidla ad 1). Když neustále všechno překopáváte, není možnost napsat dobrou dokumentaci, protože tu byste měl přepsat znovu.

  3) Framework by se měl k něčemu požívat. Ideálně jako hotový projekt.

  4) Prohlašovat, že Nette skončí, nebo teď, že Nette zavře - je vcelku jistá smrt projektu. Podobně to svého času dělal operační systém IBM OS/2, který co půl roku posílal zákazníkům, že končí a ažť přejdou na něco jiného. Po 10 letech se jim podařilo skončit.

  5) Monetizace Nette byla snadná. Ostastně vybral poměrně vysokou částku. Ale pokud neudělá alespoň ad 1), ad 2) a nedá ten příslib - tak Nette jistě zahyne.

  Když to napíše natvrdo, Nette nemá dobré API. Na začátku bylo nastaveno spíše na trikování v PHP než na obyčejné nudné seriózní API, které má ulehčovat. Z toho se vygenerovala nutnost měnit API, a dodnes to API není zcela dobré.

  Já sám jsem si pro své weby napsal vlastní framework. Právě proto, že třeba Nette a řada dalších je dělaný spíše na bombastičnost než na užitečnost a funkci.

  Napsání PHP frameworku není nic složitého - vždyť je to pár desítek tisíc řádek zdrojového kódu. Důležitější než počet zdrojových řádek je promyšlenost toho frameworku: Promyšlenost API pro uživatele, promyšlenost architektury frameworku. Zde platí, že gram analýzy je více než kilogram ladění. Mimochodem samotný rozmysl vám většinou prudce sníží počet řádek zdrojového kódu.