Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Hawk - Kdyby David řekl, že open source nefunguje jemu,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 8. 2018 3:06

  Hawk (neregistrovaný) ---.47.220.194.jmnet.cz

  Kdyby David řekl, že open source nefunguje jemu, místo paušalizování, asi by tolik negativních reakcí nebylo. Open source je model vývoje softwaru, nikoliv business model. Chce-li David vydělat, měl vyrobit funkční business model (nebo se nějakým inspirovat), pokud možno od začátku. To neudělal. To ale není chyba open source...

  Další věc je to, že David podle mě už nějakou dobu vytváří kolem Nette atmosféru stahujících se mračen, čímž odrazuje nové uživatele. Existují-li pochyby o budoucnosti Nette, přece ho teďka nezačnu používat, zejména, když je dostupných tolik alternativ.

  Nette mělo ohromnou příležitost, když jsem ho před skoro deseti lety používal. Kdyby tehdy David zatnul zuby, naučil se anglicky a projekt otevřel světu, tak dneska pěje na open source oslavné ódy, protože jak on, tak framework, by byly pěkně na výslunní. Paradoxně, nejen, že tuhle příležitost úspěšně zazdil, ale vlastně tím ani nevyužil potenciál open source. V open source se vývojáři dobrovolníci a přispěvovatelé rekrutují z řad uživatelů, je tedy záhodno jich mít co nejvíce. Omezovat se na ČR byla kardinální chyba.

  No nic, uvidíme, jak se situace kolem frameworku vyvine. Bylo by fajn, kdyby Nette fungovalo dál a bylo by ještě lepší, kdyby se rozšířilo do světa.