Hlavní navigace

Názor k článku David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat od Hawk - Můj zásadní problém s Davidem je v tom,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 8. 2018 11:40

  Hawk (neregistrovaný) ---.47.220.194.jmnet.cz

  Můj zásadní problém s Davidem je v tom, že haní open source a říká paušálně, že nefunguje, protože jemu nezajišťuje obživu tak, jak by si představoval. Jenže FOSS není model obživy, ale model vývoje či distribuce SW. Tudíž po FOSS chce David něco, k čemu FOSS není určen. Je to jako chtít po sekačce přeplavat oceán a stěžovat si, že to nejde. No nejde. Sežeň si loď. V případě Davida to chce business model postavený nad Nette.

  To, že David má problém najít funkční business model je samozřejmě nešťastné, protože jeho produkt je dobrý a jeho schopnosti vývojáře taktéž. Ale takhle to holt ve světě chodí. Obchodní úspěch není nikdy zaručen a monetizovat produkt na nasyceném trhu, jakým trh PHP frameworků dnes bezesporu je, není jednoduché. O to je to horší, že Nette je stále hlavně česká záležitost, následkem čehož je projekt odříznut od 99.9% uživatelů, pomocníků a přispěvovatelů, které by šly rekrutovat ze světové populace.

  Používám FOSS výhradně posledních 15 let a nějak většina věcí i po těch 15 letech funguje a vyvíjí se dál, třeba Arch Linux i po odchodu jeho zakladatele. Prostě není pravdou, že FOSS nefunguje. Funguje. Akorát ne vždycky a všem. David má určitě mnoho bodů, ve kterým s ním plně souhlasím. Ale jeho stěžejní myšlenka, tedy to, že by FOSS nefungoval, prostě není pravda.

  "Je to ale tim, ze 99% vsech takovych to zabali mnohem driv, nez se to dostane do kritickeho stavu."

  Ono je také potřeba si uvědomit, že řada lidí vyvíjí FOSS, o který prostě a jednoduše nemá skoro nikdo zájem, takže to umře. Stačí se podívat, co za projekty je na GitHubu. Pavlův skript na přimountování flešky. Janin nezdařený pokus o textový editor vedle desetitisíců jiných a mnohem lepších. Ano, oba projekty umřely. No a co?

  Pokud je dostatečný zájem o produkt a dostatečně velká uživatelská základna, projekty obvykle pokračují. Třeba Blender v podstatě vznikl jako neúspěšný komerční produkt a jeho vývoj díky FOSS pokračuje dál i dnes. Existuje Blender Foundation, kde jeho zakladatel pracuje, a to v hezčí a lépe vybavené kanceláři než kde pracuji já, má z toho radost a funguje mu to.

  Upřímně, Davidovi také přeji, aby mu to fungovalo. Podle mě by měl zajistit momentální pokračování vývoje (což už se mu možná i povedlo) a pak maximálně tlačit na rozšíření Nette do světa. Obchod chce taky marketing, reklamu a PR.